Discover Services, her VM’de çalışan hizmetleri keşfetmenize yardımcı olan ve ardından farklı VM’lerden alınan servisler arasında bir ilişki veya bağımlılık oluşturan vROPS 8.x’te gelen bir özelliktir. İzlemek istediğiniz hizmetlere dayalı temel metrikleri görüntüleyebilirsiniz. Hizmetleri izlemek için Discover Services gösterge tablolarını da kullanabilirsiniz.

Discover Services, ortamınızdaki her VM’de çalışan hizmet türlerini belirlemenize yardımcı olur. Hangi VM’nin bir hizmetin parçası olduğunu, bir VM’yi kapatmanın veya taşımanın etkisini, bir olayın etkisini ve bir sorun için doğru yükseltme yolunu öğrenebilirsiniz. Ayrıca bir hizmeti taşımak için hangi VM’lerin kullanılacağını ve hangi hizmetlerin VM veya altyapı bileşenindeki planlı bir kesintiden etkileneceğini de belirleyebilirsiniz.

vRealize Operations Advanced ve Enterprise sürümlerini kullanarak Discover Services keşfedebilir ve izleyebilirsiniz.

Resim 1

vRealize Operations Manager giriş yapıyoruz. Giriş yaptıktan sonra Home > Manage Applications > Discover Services giriş yapıyoruz.

Resim 2

Discover Services bölümünde IIS seçiyoruz. Aşağıdan herhangi bir service’de seçebiliriz.

Resim 3

IIS service seçtikten sonra eğer ortamımızda birden fazla vcenter vrops tarafında ekli ise bizlere hangi ortam için kurulacağın vcenter bilgisi gelecektir.

Resim 4

Service Discovery Enabled tıklayıo sunucu credentials kullanıcı adı ve password bilgilerini yazıyoruz.

Resim 5

Administration > Inventory bölümünden servisimizi etkinleştiriyoruz.

Resim 6

Daha sonra service bilgilerini girdiğimiz sanal sunucumuzu tıklayıp Environment > Summary > Actions > Get Top Processes tıklayıp processes işlemini başlatıyoruz.

Resim 7

Birkaç saniye sonrasında sizlere aşağıdaki gibi çıktı sunacaktır.

Resim 8

Yine sunucu içinde iken Actions > Execute Script tıklayıp, Command bölümünden komutta çalışturabilirsiniz.

Resim 9