vRealize Operations, full-stack physical, virtual, and cloud infrastructure, virtual machine, container, operating system, application level düzeyinde sunduğu ön görülerin izlenmesine yönelik bir BT operasyonu yönetim aracı olarak adlandırılabilir.vROps, performans/kapasite optimizasyonu, monitoring /alarm, sorun giderme/düzeltme seçeneklerinin yanında çeşitli dashboard ile birlikte raporlama imkanları sağlamaktadır. vROps ayrıca, VMware, VMware Cloud ve Private /Public cloud iş yükleri için özel maliyetlendirmeleri, geri dönüşleri ve olasılık senaryolarını da yönetmektedir. vRealize Operations, VMware ortamına kurulabilir veya SaaS olarak kullanılabilir.  Sürekli artan vRealize İşlemlerini kullanmanın ve lisanslamanın birçok yolu var ve bunlar zaman içinde oldukça önemli ölçüde sürüm içindeki uygulama destekleride gelişmiş oldu.

vRealize İşlemleri üç sürümde mevcuttur ve bunlar, hangi işlevselliklere ve bileşenlere sahip olduğunuzu tanımlar. Üç sürüm Standard , Advanced ve Enterprise‘dır ve ürün yelpazesinde yükseldikçe daha fazla özellik ve bileşen eklenir.

Çözüm, her büyük ve küçük sürümle birlikte gelişmektedir ve işlevsellik eklendikçe/çıkarıldıkça veya bir bileşenden diğerine taşındıkça, her sürümdeki yetenek biraz değişebilmektedir.

Resim-1

vRealize Operations Standart Sürümü

Yalnızca vSphere ortamları ve tahmine dayalı analitik yeteneklerini ve ilişkili akıllı uyarıları sunmak için temel vRealize Operations Manager platformunu sağlar. Belirtilerin, önerilerin ve eylemlerin uyarı çerçevesi ve ilke yönetimi tanıtılır, böylece ortamınızın farklı bölümlerine farklı SLA’lar ve uyarılar uygulanabilir.

vSphere ortamının kapasite yönetimi de Standard Edition’a dahildir. Kapasite yönetimi çerçevesinde, gelecekteki iş yükü değişikliklerinin etkisini anlamanızı sağlamak için kapasite projeleri tanımlanabilir.

Son olarak, vSphere host ve VM container vSphere Yönergelerine uygunluğunu değerlendirme yeteneği ile yapılandırma yönetiminin ilk adımıda dahil edilmiştir.

vRealize Operations Advanced Sürümü
Daha fazlasını sunmanın yanı sıra yukarıda açıklandığı gibi özellikler,Advanced Edition, ek bileşenleri, vRealize Configuration Manager, vRealize Hyperic/End Point Operations ve vRealize Infrastructure Navigator’ı sağlamaktadır.

Standard Edition’a göre vRealize Operations Manager Advanced Edition’daki temel geliştirmeler, altyapı Yönetim Paketleri ekleyebilmenin yanı sıra özelleştirilmiş panolar ve raporlar oluşturmanıza olanak sağlamasıdır.

Storage Cihazları için vRealize Operations Management Pack, Advanced Edition’a dahildir. Bu sürüm aynı zamanda Hitachi, EMC, Dell, HP ve Blue Medora (NetApp için) dahil olmak üzere üçüncü taraf yönetim paketlerini de desteklemektedir.

Özelleştirilmiş panolar ve raporlama, vRealize Operations içindeki tüm bilgileri neredeyse her şekilde ve her bağlamda etkili bir şekilde görselleştirebileceğiniz, raporlayabileceğiniz ve dışa aktarabileceğiniz anlamına gelir. vRealizeHyperic/End Point İşlemleri de eklenir. Bu ek çözüm, işletim sistemi metriğinin ve özellik verilerinin vRealize Operations Manager tarafından toplanmasına olanak tanır. Ayrıca işletim sistemini izleme yeteneği sunarak örneğin bir aracı aracılığıyla belirli Windows hizmetlerini izlemenize ve bunlar kullanılamadığında veya çok fazla kaynak tüketmeye başladığında buna göre hareket etmenize olanak tanır.

vRealize Operations Enterprise Sürümü

VM guest (İşletim Sistemi ve Uygulama) yönetmek için vRealize Configuration Manager’daki lisanslamayı genişletir ve SQL ve Exchange gibi uygulamaları yönetmek ve bunların metriklerini ve özelliklerini vRealize Operations Manager’a getirmek için vRealizeHyperic/End Point Operations’ı genişletir.

Uygulama odaklı ek yönetim paketleri de bu sürümle birlikte sunulur.