vRealize Operations Manager , İş yüklerini otomatik olarak dengelemek ve proaktif bir şekilde çekişmekten kaçınmak için tahmine dayalı analitik sürüş eylemleriyle, operasyonel ve iş amaçlı güdümlü minimum maliyetle performans sağlayan ve Optimum yoğunlaştırma ve proaktif planlama ve tedarik sağlayarak, maliyet analitiği ile ilişkili gerçek zamanlı, öngörücü kapasite analitiği bizlere sunmaktadır.
Vmware ortamımıza yeni bir sunucu kurduğumuz da ve biz de bu sunucuya özel alarm tanımlamasını yapmak istiyor isek , bunu vRealize Operations Manager yazılımı ile yapabiliriz.  vRealize Operations Manager sayfamıza giriş yaptıktan sonra Alerts/Notification Settings/ (+) simgesine tıklayıp yeni bir rule oluşturacağız.

Resim 1

Add Rule bölümün de  Name kısmında bir isim verdikten sonra Method kısmından Standart Email Plugin – Email Sender seçtikten sonra Recipient kısmında ise alarm mailini tanımlayacağımız mail adresini yazıyoruz.

Resim 2

Email Sender kısmından smtp ayarlarımızı yaptıktan sonra save diyerek sayfamızı kapatıyoruz.

Resim 3

Filtering Criteria’dan Object seçtikten sonra  , sunucu ismini seçip descendants tıklayalım.

Resim 4

Mode kısmından Alert Types/Subtypes belirliyoruz. Örnek olarak, diski dolduğunda veya performans problemi çalıştığında v.s. seçtikten sonra save diyerek sayfamızı kapatıyoruz.

Resim 5

Bu son aşamada ise , Criticality belirtiyoruz. Örnek kritik seviyeye ulaşınca mı bize mail atsın veya tehlike seviyelerini seçebiliriz.

 

Resim 6

Kritik seviyeye gelince tanımladığımız mail adresine mail geldiğini görmekteyiz.