vRealize Operations Manager (vROps), performans kapasite optimizasyonu, monitoring,alarm, sorun giderme ve düzeltme seçeneklerinin yanında çeşitli dashboard ile birlikte raporlama imkanları sağlamaktadır.  OpenShift Container Platform ortamlarını izlemesini yapabilir, performans ve kaynak kullanımların çıktılarını elde edebilirsiniz.

Release Note buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yönetim paketi, herhangi bir Kubernetes kurulumunuzla da kullanılabilirsiniz.

Kubernetes;
Clusters
Nodes
Pods
Containers
Services

Bu, izleme için OCP ortamınıza ekleyebileceğiniz anlamına gelmektedir.

OpenShift Cluster’larınızı izlemek için vRealize İşlemlerini Yapılandırma:

vRealize Operations ortamınıza kurulacak en son Container Monitoring paketini indirmemiz gerekiyor.

Resim-1

Paketimizi indirdikten sonra vRealize Operations Manager’a giriş yapıyoruz.  Administration > Solutions > Repository > Add/Upgrade tıklayıp *.pak paketini yüklüyoruz.

Resim-2

İzleme amacıyla herhangi bir Kubernetes’i ortamınıza bağlamak için cAdvisor Daemon’u yüklemeniz gerekir. OCP için HostPort’ta cAdvisor YAML Tanımını kullanıp, ikinci olarak vROP’lardaki bağlantınızdan cluster kimliğini doğrulamak için bazı kimlik bilgileri oluşturmanız gerekiyor. 31194 portunun vRealize Op. Manager sunucu arasında açık olması gerekmektedir.

Resim-3

Bu yönetim paketinin vRealize işlemlerinde birçok yeni object oluşturacağını göreceksiniz, bunlardan biri ortamınızda yapılandırılmış tüm Kubernetes adapters verilerini tutacak yeni bir K8S-World’dür, bu gruplama yeni Containers World altında yer almaktadır.

Resim-4

Bu ortam görünümünde, bağlantılı üç bileşenin memory kullanımını izliyebilirsiniz.

Resim-5

Detaylı raporda çekebilirsiniz.

Resim-6

Dashboard oluşturup, anlık durumları değişimleri  node,namaspaces,pods ve containers sayılarını buradan da takip edebilirsiniz.

Resim-7