Bilgi Teknolojileri uzmanlarının rutin olarak Veri Merkezi Kapasitesini, Kullanımını, Sunucu Sayısını, İşletim Sistemi Dağıtımını bilgilerini aylık raporlar yapmaları halinde yapmaları gerekir , sizde belirli bir işletme grubu için raporlar çıkarabilirsiniz.

Geçmişte, bu bilgileri bir elektronik tabloya verme ve ardından çizelgeleri veya sunumu oluşturma işleminin manuel bir işlemiydi. Şimdi vRealize Operations Manager ile otomatik raporları düzenli aralıklarla planlayabilir ve daha sonra Sanal Altyapınızın sağlığı konusunda e-posta gönderebilirsiniz. Ayrıca, raporu belirli aralıklarla harici bir dosya paylaşımınada kaydedebilirsiniz.

Aşağıdaki yazıda, vRealize Operations Manager aracılığıyla Raporların Planlanması adımlarını inceleyeceğiz. Bu oldukça kısa bir mesaj olmalıdır, çünkü vRealize Operations Manager’daki raporları düzenlemek çok kolaydır, özellikle de istenen Rapor Şablonunu oluşturduktan sonra.

vROPS(vRealize Operations Manager)  oturumumuzu açtıktan sonra , Dashboards > Reports’a tıklayınız. Reports Templates > Schedule Report tıklayıp , rapor planlamamızı başlatıyoruz.

Resim 1

In Filtre alanına, Schedule kısmında istediğiniz raporu arayabilirsiniz.

Örnek olarak, Sanal Sunucuların CPU kullanım oranları ,Kullanılmayan Sanal Makineler vb.

Resim 2

Daha sonra Rapor Şablonunu seçtikten sonra ve Shedule Optimization Report seçeneğini seçiniz. All objects bölümünden custom grubu açılır menüden ve bu raporu çalıştırmak istediğiniz karşı uygun Custom grubu veya sanal merkezi sunucu grubumuzu seçtikten sonra next diyerek devam ediyoruz.

Resim 3

Define Schedule bölümünde  seçtiğimiz raporların gönderilmesini istemektedir , burada  Recurrence kısmında tarih,saat ve haftalık mı, günlük mü veya hangi günler gönderilmesini istiyor isek bu bölümden ayarları yapıyoruz.

Publishing’te ise , E-Mail report kısmında hangi adrese gönderecek isek , mail adresimizi yazıyoruz.

Ayrıca son olarak raporu harici dosya paylaşımına kaydedilmesini de sağlayabilirsiniz. Finish diyerek işlemimizi sonlandırıyoruz.

Resim 4

Haftalık,aylık veya günlük raporunuzu başarıyla otomatikleştirmiş oldunuz.

Resim 5