Merhaba değerli arkadaşlar, bu makalede VMware vSan 6.7. kurulum aktivasyon ve boyutlandırılmasının yapılmasını anlatacağım.

vSphere Client sayfamıza giriş yapıyoruz.

Aşağıdaki resimde’de gördüğünüz üzere Home sayfasında sol tarafta bulunan Host and Clusters tıklayalım.

Cluster tıkladığımızda sağ tarafta bulunan Configure tıkladığımızda en alttaki pencereden VSAN / Services / Configure’yi tıklıyoruz.

Yapımızda Tek bir cluster olduğu için Single seçip next diyerek devam ediyoruz.

Deduplication and Compression’a enable duruma  getirdiğimizde belirli bir disk grubu içindeki gereksiz veriler tek bir kopyaya indirgenmiş olur. Deduplication ve Compression’u istediğiniz zaman enable veya disable edebilirsiniz ancak bu VMware’in best practices’lerinde çok önermemektedir.

Sonra Options bölümünden Allow Reduced Redundancy seçiyoruz.

6 adet depolama aygıtından 1*2 yani her esx’inden bir tanesini seçeceğim. 3 Adet esx ortamımdan her bir depolama aygıtını Cache Device olarak seçiyorum ve next diyerek devam ediyorum.

Fault Domain’lerin amacı network seviyesinde veya doğrudan donanım seviyesinde hatalar olduğunda uygulamanızın ayakta kalmasını sağlamaktır. Burada next diyerek devam ediyorum.

Son olarak oluşturduğumuz konfigürasyonun bilgilendirme ekranı gelecektir. Kontrollerimi sağladıktan sonra finish diyerek sonlandırıyorum.

Recent tasks’ta hemen oluşturma işlemlerin başladığını görebilirsiniz.

Configure/vSAN/Services’den sağlık ve performanslarının ayarlarını yapabilirsiniz.