vSAN,local diskleri birkaç sunucuda toplar ve ağ üzerinden tek bir big data store olarak storage sağlar, böylece geleneksel VMFS veya NFS datastore kullanma yolundan kaçınır.Tam veri kullanılabilirliğini sağlamak için ensuring vSAN cluster’dan nasıl kaldırılacağından kısaca bahsedeceğim.

vSAN Precheck Utility, vSAN cluster configuration yerleşik olarak bulunan ücretsiz bir araçtır. Bir vSAN cluster gerçekten kaldırmadan önce etkinliğini doğrulamak için her zaman ön kontrol değerlendirmesini kullanmalıyız.

vCenter sunucumuza giriş yapıyoruz. Giriş yaptıktan ilgili clusterı seçip > Monitor > vSAN > Skyline Health > Monitor giriş yapalım. Burada disklerin sağlıklı olup olmadığını kontrol edeceğiz.

Resim-1

Disk kontrollerini Monitor > vSAN > Physical Disks bölümünden Health bölümünde “Healthy” olarak diskleri sağlıklı görmemiz gerekmektedir.

Resim-2

Şimdi Esxi host’tan birini vSAN cluster’dan kaldıracağız. Bakım moduna almadan önce check etmemiz gerekiyor.

Resim-3

Cluster’ı seçtikten sonra “Maintenance Mode” tıklayıp Esxi hostları maintenance mode almış oluyoruz.

Resim-4

Her şeyin işaretlendiğinden emin olmamızı ve bu artık bu esxi host’taki vSAN verilerinin cluster’daki diğer esxi host’lara taşınacağını göstermektedir.

Resim-5

Host bakım moduna alındıktan sonra, configure > Disk Management bölümüne gidip hosttan disk gruplarını kaldırarak vSAN disk gruplarını temizleyebilirsiniz.

Resim-6

ESXi hostu sağ tıklayıp esxi cluster dışına sürükleyerek esxi cluster’dan çıkartıyoruz.

Resim-7

Tekrar  vSAN > Physical Disks kontrol ettiğimizde diskin başarılı bir şekilde kaldırıldığını göreceğiz.