Merhaba değerli arkadaşlar , bu makalede NAKIVO Backup&Replication yazılımı sayesinde İstanbul’da kullanmış olduğum Vmware vSphere 6.0’da bulunan sanal sunucumu , Ankara lokasyonun da olan Vmware vSphere 6.7’ye replikasyon işlemini anlatacağım.

İlk olarak iki farklı lokasyon’da bulunan vcenter’larımızı ekleyeceğiz. Sayfamıza giriş yaptıktan sonra Configuration/ Add New/ VMware vCenter or ESXi host tıklayarak iki farklı lokasyonda bulunan vcenter’larımızı ekliyoruz.

Ekledikten sonra iki farklı lokasyon’da vcenter’larımız Inventory’de gözükecektir.

Jobs ana sayfaya geldikten sonra create demeden önce isterseniz grup oluşturabilirsiniz. Overview sağ tıklayıp Replication adında bir grup oluşturuyorum.

Grubumu oluşturduktan sonra Create/Vmware vSphere replication job tıklayınız.

Burada hangi sanal sunucumuzu replikasyonunu yapacak isek , onu seçiyoruz. Sunucumuzu seçtikten sonra Next diyerek devam edelim.

Bu kısımda ise , karşı tarafta hangi datastore’a gitsin,yeni ismi ne olsun bu işlemleri bu destination kısmından ayarlabilirsiniz.

Network kısmında ise Enable network mapping’den ilgili vlan’ı seçebiliriz.

Sunucum karşı lokasyona gittiğinde farklı vlan’a alacağımdan burada birşey seçmeden next diyerek devam ediyoruz.

Burada sunucumuzu karşı tarafa replikasyonu yaptıktan sonra ip ayarlarını buraya girebiliriz. Ben sunucumu karşı tarafa replikasyon olduktan sonra ilgili vlan’ı kendip atayıp , bu şekilde manuel ip vereceğimden dolayı bir değişiklik yapmadan next diyerek devam ediyorum.

Schedule ‘da ise hangi günlerde replikasyon olsun , saat v.s. ayarları buradan yapabilirsiniz. Her pazar ve çarşamba günü saat 12:00 olarak ayarlayıp next diyerek devam ediyoruz.

Retention’da ise replikasyonu yaptıktan sonra kaç gün öncesine dönebiliriz , ben 10 olarak bırakıyorum. Sizin yapınızda hangisi uygun ise onu’da seçebilirsiniz.

Son bölüm olan Options bölümünde ise, oluşturduğumuz ayarlar gelecektir. Değişiklik yapmadan replikasyon’un hemen başlamasını istiyor isek Finish&Run diyerek replikasyonu başlatabiliriz. Finish&Run diyerek replikasyonumuz başladı.

Replication job başlamış olup , lokasyonlar arası bağlantı hızınıza göre farklılıklar gösterebilir.

Virtual machine dashboard sayfasında’da görüldüğü üzere sanal sunumuzu Ankara lokasyonuna replikasyonu’nu hızlı ve başarılı bir şekilde gerçekleştirdi.

İstanbul lokasyo’nun dan gelen sunucunuzu ilgili network kartı ekledikten sonra sunucunuzu açabilirsiniz.

Başarılı bir şekilde sunucumuz gelmiştir.