Çok popüler Cross vCenter Workload Migration Utility’nin başarısından sonra, Advanced Cross vCenter Server vMotion ( XVM ) özelliğini vSphere 7.0 Update 1 ile gelmişti. vSphere Client dahil edildi ve sanal iş yüklerinin,Enhanced Linked Mode (ELM) veya Hybrid Linked Mode (HLM) gerekmeden farklı vCenter Servers in different Single Sign-On (SSO) etki alanlarındaki vCenter Sunucuları arasında taşınmasını kolaylaştırdı.

Şimdi, vSphere 7.0 Update3 için özellik, toplu klonlama işlemini desteklemek için daha da geliştirildi.

Import Workflow

Başka bir vCenter Sunucusundan mevcut olana birkaç virtual workloads klonlamak için, hedef host/cluster’a sağ tıklayın ve “ Import VMs ” seçelim.

Resim-1

Bundan sonra, credentials bağlantı formuna source vCenter Sunucusunun kimlik bilgilerini girelim.

Resim-2

Bir sonraki ekranda, klonlanması gereken workloads’ı seçelim ve “Keep VMs on the source vCenter Server (performs a VM clone operation)” seçeneğini işaretleyelim.

Resim-3

İşlem bu kadardı 🙂 Workloads vCenter sunucuna clonlama başlayacaktır.

Export Workflow

Farklı bir vCenter sunucuna kopyalanması gereken sanal workload’ı seçip “migrate” seçeneğini tıklamamız yeterli olacaktır.

Resim-4

Bir sonraki ekranda ise “ Cross vCenter Server export ” seçeneğini seçtiğinizden emin olalım ve “ VM’leri kaynak vCenter Sunucusunda tut (performs a VM clone operation) onay kutusunu işaretleyelim.

Resim-5

Ardından, hedef vCenter Sunucusunu seçin ve sihirbazı tamamladığınızda tüm workloads orada klonlanacaktır.

vSphere 7.0 Update3’teki XVM geliştirmeleri ile kullanıcılar, farklı vCenter Sunucuları arasında toplu iş yükü klonlama işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu, özelliği daha çok yönlü hale getirir ve bazıları aşağıdaki gibi çeşitli kullanım durumlarına uygundur.

VM’leri şirket içinden cloud(VMware Cloud) ortamına geçirme/klonlama iş yüklerini eski vCenter Sunucusundan geçirerek/klonlayarak yeni vSphere sürümlerinin daha hızlı gerçekleştirebilirsiniz.

VCF yükseltmesinin bir parçası olarak workload migration/cloning işlemi yapabilirsiniz.