VSphere 7 Güncelleme 1’in yayınlanmasıyla, sanal makinelerin yedeklenmesine yönelik bir dizi iyileştirme geldi. VMware’in güçlü API’leri, sanal makinelerin hızlı, verimli yedekleme ve geri yükleme işlemlerine izin verebilirsiniz.

Network QoS for Backup Traffic

Backup ağ trafiği için yeni bir resource pool tanıtıldı. Sistem yöneticileri bunu vSphere İstemcisinde System Traffic > Configure > Edit ile ayarlayabilir, ardından isteğe bağlı olarak kaynak ayarlarını değiştirebilmektedir. NIOC, VDDK 7.0’da yeni olan özel NFC ağ seçeneğiyle birlikte kullanılabilir. Bu ayar, yöneticilerin backup trafiğinin mevcut trafiğin etkilemesini önlemesine olanak tanımaktadır.

Resim 1

Improved backup job resilience

Yedekleme sırasında Host Entering Maintenance Mode (EMM)  işaretlemek için yeni bir hata kodu tanıtıldı, Maintenance modundayken, ESXi ana bilgisayarları yedekleme işlemlerini gerçekleştiremez Yedekleme işlemleri NFC yedekleme oturumunun devam ederken devam edebileceği farklı bir ESXi host’a geçebilir. EMM host kullanmamaktadır. Bu otomatik geçiş, yedekleme işi için şeffaf değildir ve yedekleme yazılımınızın bu flag’i algılamayı ve iş yük devretmeyi başlatmayı açıkça desteklemesini gerektirecektir.

Improvements in scalability for concurrent backup jobs

Büyük miktarlarda paralel yedekleme yapan ortamlar için, vCenter başına sınırlamalar bir sorun haline gelebilir. VPXA kullanılması, vCenter aracılığıyla bağlanılarak başlatılan işler için bellek arabelleğinin özelleştirilmesine izin vermemekteydi. vCenter Server 7.0 U1 artık ESXi  hostd hizmetini kullanıyor ve backup akış sayısının ölçeklendirilmesini sağlamak için ayarlanabilir memory yapılandırmalarına izin veriyor. 50 virtual eşzamanlı backup için 96MB recommended olacaktır.

vSphere APIs for I/O Filtering (VAIO) improvements

ESXi’de çalışan filtreler geliştirmesine ve guest operating system de virtual disk giden tüm IO taleplerini yakalayabilen bir Çerçevedir. Üçüncü taraflarca oluşturulan IO Filtreleri tarafından işlenmeden bir IO verilmez veya diske bağlanmaz.

CIM sağlayıcısı 32 bitten 64 bit’e geçiyor.
VAIO filtrelerinin teslimi, VIB’ler yerine bileşenler olarak yapılacaktır.

Esxcli software component apply komutu kullanılarak bileşenler CLI’de uygulanabilir .