VMware hypervisor çalıştıran birçok ortam, sunucularını vSphere 7 SD kartlarıyla çalıştırır. Daha sonra VMFS veya VSAN veri depolarına atayabileceğiniz sabit sürücülerde veya SSD’de yer kaybetmeden işletim sistemini kurmanın harika bir yoludur . Aynısı, vSphere önyükleme diskiniz olarak işlev görebilen bir USB kartı için de geçerlidir. SD kart üzerindeki vSphere, çoğu kurumsal sunucu bunun için RAID 1 uygulamaları sunduğundan, hipervizörlerinizi çalıştırmanın güvenilir bir yoluydu.

vSphere 7u2 Mart 2021’de kullanıma sunuldu ve beraberinde birçok müşteriyi şaşırtan bir hata getirdi.

Durum KB83376’da açıklanmıştır

Özetle, bir SD kartta vSphere kullananlar, önyükleme aygıtının aniden erişilemez hale geldiği durumlarla karşılaşabilirler. “ “Alert: /bootbank not to be found at path ‘/bootbank’ ” .
/bootbank, vSphere görüntüsünün depolandığı konumdur.

Bu olduğunda, sanal makineler çalışmaya devam eder ancak hipervizör çöktüğü için hiçbir işlem gerçekleştirilemez. Bunu düzeltmenin tek yolu, ana bilgisayarı ve üzerinde çalışan tüm VM’leri taşıyamayacağınız için yeniden başlatmaktır . Bunu yaparak, yalnızca saatli bomba zamanlayıcısını sıfırladığınızı ve sonunda tekrar çökeceğini unutmayın.

Sorunun temel nedeni, bazı işlemlerin cihaza ulaşmayabileceği ESXi depolama yığınındaki bir yarış durumundan kaynaklanıyor gibi görünüyor. Bu durumda yığında sıraya alınırlar ve sonunda zaman aşımına uğrarlar.

Anladığım kadarıyla, bu, diğer şeylerin yanı sıra IO’ları iyileştirmeyi amaçlayan önyükleme diskinin yeni vSphere 7 bölümleme düzeniyle ilgili olacaktır. Sonuç olarak, VMware Tools ile ilgili olanlar gibi belirli eylemler tarafından oluşturulan yük , düşük performanslı SD/USB depolama cihazlarını bunaltıyor.

Resim-1

VMware, temel nedeni şu şekilde açıkladı;

“ ESXi’deki USB donanımında cihaz bağlantısı kesildi. Bu, xHCI denetleyicisinde görülür, komutlar başarısız olduğunda ve bir yeniden denemeden sonra USB veri yolu sıfırlaması gerçekleştiğinde, tüm USB cihazlarının (USB SD kart dahil) yeniden bağlanmasına yol açar. USB önyükleme aygıtı yeniden bağlandığında, ESXi ana bilgisayarı yol kaynağını serbest bırakamayabilir ve yeni bir aygıtın takılı olduğunu düşünecek ve yeni bir yol verecektir. Yani ESXi ana bilgisayarından önyükleme aygıtının kaybolduğunu gösteriyor.”
Şimdiye kadar, bunun tekrar olmasını önlemenin tek yolu, vSphere 7 Güncelleme 1’e geri dönmek veya VMware Tools deposunu SD karttan RAMdisk’e taşımak için esxcli kullanarak vSphere sd kartındaki yükü azaltmak için bir geçici çözüm uygulamaktı.

vSphere bölüm düzenindeki değişiklikler
vSphere sd kart sorununa geçmeden önce, vSphere 7.0’da meydana gelen önyükleme diskinin bölüm düzenindeki değişikliklere hızlıca değinmek istedim. Bu değişiklik, esas olarak, önyükleme disk bölümlerinin esnekliğini geliştirmek için yapıldı.

vSphere 6.x bölümleri
vSphere 6.x’te, büyük modüller için desteği ve hata ayıklama fırsatlarını kısıtlayabilecek bölümlerin sayısı ve boyutları sabitlendi. Aşağıdaki diyagramdan da anlaşılacağı gibi, medyanın boyutuna göre bazı bölümler oluşturulacaktır.

Resim-2

vSphere 7.x bölümleri
Önyükleme disk bölümlerinin esnekliğini geliştirmek ve performansı artırmak için VMware, düzeni daha az dinamik olarak boyutlandırılmış bölümler halinde birleştirdi.

Resim-3

En büyük değişiklik, 2 kategoriye ayrılan yeni ESX-OSData bölümüdür.

RAM : Günlükler, izlemeler, vSAN EPD, canlı veritabanları gibi sık yazılan veriler.
ROM : VMTools ISO, konfigürasyon, çekirdek dökümleri gibi nadiren yazılan veriler.
Bu yeni ESX-OSData artık VMFS-L (VMFS-Local) ile biçimlendirilmiştir ve modülleri, sistem konfigürasyonunu/durumunu ve sistem sanal makinelerini depolamayı amaçlamaktadır .

Hiçbir mantıklı BT uzmanı “ geçici çözümler ” olarak adlandırılan işlemleri uygulamaktan hoşlanmadığından, VMware’in bu sorunu çözmek için çok beklenen update’i nihayet yayınlaması birkaç ay sürdü.

Resim-4

SD kartta VMware vSphere kurulumunu kullanıyorsanız ve etkilendiyseniz, Lifecycle Manager kullanarak ESXi hostlarınıza en kısa sürede güncellemenizi öneririm.

“ ESXi Update 3 ile başlayarak , RAM diskte otomatik olarak bir VMware Tools bölümü oluşturulur ve flash medya aygıtlarında boot bank partitions dışında bölümler oluşturmanızı engelleyen uyarılar görürsünüz.

Resim-5

Boot Diski Önerileri

Bölüm düzenindeki değişiklik, kısmen SSD maliyetinin son 10 yılda önemli ölçüde düşmesinden kaynaklandı. Bu nedenle, birçok donanım satıcısı, SD kartlardan SSD veya NVMe gibi, genellikle 120 GB civarında kalıcı storage lehine geçiş yapıyor.

Ancak yine de yine de sd kartta vSphere kullanacaksanız, VMware yüksek dayanıklı ve yüksek performanslı kartlar kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim.

vSphere 7.0 için resmi olarak önerilen kurulum seçeneklerinin aşağıdakileri önermektedir.

138 GB veya daha büyük bir local disk.
Minimum 128 Terabayt Yazılı (TBW) destekleyen bir cihaz.
En az 100 MB/sn sıralı yazma hızı sağlayan bir aygıt.
RAID 1 mirrored aygıt önerilir.

“Yeni kurulumlar için M.2, SSD’ler vb. 32 GB veya üzeri yüksek performanslı ve yüksek dayanıklılığa sahip cihazların daha çok performans elde edebilirsiniz.”

Bu Hata vSphere 7’nin Geleceği İçin Ne Anlama Geliyor?

VMware, vSphere 7’yi, Tanzu ve Cloud entegrasyonu gibi halkın dikkatini çeken şeyleri getirdiği için hipervizörün piyasaya sürülmesinden bu yana en büyük sürümlerden biri olarak nitelendirdi. Ancak, her vSphere update bir sorunu çözüyor ama aynı zamanda yeni bir tane getiriyormuş gibi geliyor. Bu, bir yükseltme hatasını düzelten ( crypto64.efi yüklenemedi ) ancak vSphere sd kart sorununu ortaya çıkaran vSphere 7u2a için geçerlidir. VMware bir geçici çözüm sağlamak ve bir yama yayınlamak için oldukça hızlıydı.

İleriye dönük olarak, bir vSphere ESXi ana bilgisayarını sd kartı kullanacak şekilde yapılandırmak ilk tercihiniz olmamalıdır. Bunun gibi sorunlarla uğraşmak istemiyorsanız, hipervizörlerinizi SSD veya NVMe cihazlarına kurmanızı öneriyorum.