Yeni VMware vSphere 7.0 sürümüyle ilgili yenilikler ile birlikte, yöneticilerin alışkın olabileceği ve artık bu sürüm ile beraber eski sürümde mevcut olmayan bazı araçlar ve hizmetler olmadığını görmüş olacağız.

vSphere 7.0 ile beraber artık Flash tabanlı vSphere Web Client olmayacaktır.
Her zaman vSphere Web Client’ın yeni HTML5 tabanlı vSphere Client ile değiştirilmesi planlanmaktadır, ancak işlevsellikteki önemli farklılıklar nedeniyle her zaman ertelenmiştir. Şimdi, VMware vSphere 7’de bu geçiş nihayet tamamlanmış oldu ve HTML5 tabanlı vSphere Client karşımıza gelecektir.

HTML5 tabanlı vSphere Client, yalnızca Web Client işlevlerini üstlenmekle kalmaz, aynı zamanda vCenter ve vSphere Lifecycle Manager’ın tek hata noktasını ortadan kaldırarak hata toleransını garanti eden vCenter HA (VCHA) gibi genişletilmiş bir dizi özelliğe sahip olur.Aslında güncelleme yönetimini otomatikleştirmek için yazılımdır.

Resim 1

vSphere 7.0 ile PSC(Platform Services Controller) olmayacaktır.
Daha önce duyurulduğu gibi, embedded Platform Hizmetleri Denetleyicisi artık mevcut tek dağıtım seçeneğidir. Harici PSC artık desteklenmemektedir, ancak diğer taraftan embedded PSC, vSphere SSO’da yer alan yönetim için ihtiyaç duyabileceğiniz her şeye sahiptir.

Resim 2

Windows, VMware vCenter’da artık bulunmamaktadır.PhotoC OS üzerinde çalışan vCenter Server Appliance (vCSA) sanal makinadır.

vCenter’dan vCSA’ya geçmek için VMware 2 adımı önermektedir.
Bunlardan bir tanesi Migration Assistant, diğeri ise Migration Tool’dur.

Migration Assistant: taşıma işlemine başlamadan önce çalıştırmanız gereken bir konsol yardımcı programı. Gerekli tüm ön denetimleri gerçekleştirir ve geçiş işlemindeki sonraki adımlar için bilgi sağlar.
Geçiş Aracı: vCenter’dan dağıtılan ve yeni bir VCSA’nın dağıtımından ve yapılandırmasından sorumlu bir yardımcı program.

Migration Assistant:

Resim 3

Migration Tool:

Resim 4

VMware Update Manager (VUM), uzun süredir bu bir vSphere Web Client eklentisiydi.
vSphere 7 ile yeni gelen, daha işlevsel bir çözüm sunan VMware Lifecycle Manager’a getirmektedir.

Daha önce, vSphere yöneticileri, sunucu driver güncellemek için ,sürücülerini ve yardımcı programlarını upgrade için Update Manager’ı kullanıyordu. Şimdi ise, vSphere Lifecycle Manager ile bunların hepsini halledebilmektedir.

Resim 5

ESXi’da yıllardır içinde gelen VNC Server’ı, VMware yeni gelen sürümle kaldırdı.Önceden, bir RemoteDisplay.vnc.enable parametresi ekleyerek VNC-istemcisi aracılığıyla sanal makine konsoluna bağlanabiliyordunuz ancak artık konsolu VMware vSphere 7’ye bağlamak istiyor iseniz, vSphere Client veya VMware Remote Console ile yapabilirsiniz.

VMware vSphere 7.0 ve TLS Protokolü (TLS 1.0 ve 1.1 varsayılan olarak devre dışı gelmektedir).

Vcenter server Image-Based Backup and Restore Support desteği bulunmamaktadır.

32-bit Userworld Desteğinin Kullanımdan Kaldırılması ; 32 bit sürücüler için eklentiler ve diğer uzantıları Vmware iş ortakları VIB olarak sağlamak için kullanıyorlardı. VSphere’in gelecek sürümlerinde artık bu geçerli olmayacaktır.

vSphere yöneticisiyseniz, altyapınızı vSphere 7’ye yükseltmeden önce bu bilgileri kesinlikle dikkate almalısınız. Ortamınızdaki kullanıcıların bu araç ve hizmetlerden hangilerini kullandığını öğrenmeniz ve bilgilendirmeniz en iyisi olacaktır.

Son olarak  yapınız uyumluluğuna VMware Compatibility Guide’dan bakmayı unutmayınız.

Resim 6