Çıkabilecek sorunlar ve güvenlik sebebi nedeniyle sistem oturumlarınızı ESXi sunucunuzdan ve bir tür merkezi kayıt altına almanız çok önemlidir. Syslog Server, tipik olarak sistem günlüğü sunucusu veya sistem günlük sunucu olarak adlandırılmaktadır. Bu konfigürasyonu yapmazsanız, hataları ve güvenlik uyarılarını içeren günlükleriniz, bir ESXi host yeniden başlatıldığında bunların logların tümü kaybolabilir. Bu nedenle bir sorun oluştuğunda esxi çöktüğünde veya bir donanım arızası olduğunda sorunun ne olduğunu asla öğrenemeyebilirsiniz.

Bu günlükleri ESXi sunucunuzdan çıkarmak için, sisttem günlüğü sunucunu yapılandırmak için birkaç farklı seçeneğiniz bulunmaktadır. Aslında VMware Knowledge Base’de syslog’un amacı, syslog konumu ve yapılandırma için mevcut tüm farklı seçeneklerden bahseden Knowledge Base makalesinden komut satırana kadar detaylı makaleye ulaşabilirsiniz.

Resim-1

ESXi host’umuza login olduktan sonra,  ilk kurulumda bizlere bir dizi uyarıları görebilirsiniz.

Resim-2

Bunlardan biri, sistem günlüklerin kalıcı olmayan storage üzerinden saklanmasıdır. Bunun anlamı aslında ESXi çökerse veya yeniden başlatılırsa sistem günlüklerini kaybolur. Bir syslog Esxi yapılandırmayı kısaca anlatacağım.

Host > Manage > System > Advanced Settings > Search kısmına syslog yazıyoruz.

Resim-3

Buradan “Syslog global. logHost” seçip Edit Option tıklıyoruz.

Resim-4

Burada yapmamız gereken tek şey günlük ESXi sunucumuzun veya sistem günlüğü sunucumuzun ip adresini yazmamız gerekmektedir. İp adresimizi yazdıktan sonra save diyerek kapatıyoruz.- Ayrıca hangi portların açık olacağınıda bizlere bilgilendirme olarka aşağıda göstermiş oluyor.

Resim-5