vSphere Update 3 dün akşam itibari ile duyurusu yapıldı. Yapay zeka ve developer-ready hazır altyapı sunmalarına yardımcı olmak için geçen Nisan ayında Update 2a’da sunulan Sanal Makine (VM) Hizmeti geliştirildi. vSphere 7 update 3 ile developers ve DevOps ekipleri, vGPU’lara sahip hostlar’dan VM’ler sağlamak için Kubernetes komutlarını kullanabileceklerdir. Bu, yapay zeka uygulamalarını self servis bir model kullanarak GPU etkin donanım üzerinde oluşturmasına ve çalıştırmasına yardımcı olacak. vSphere 7 update 2’de sunulan GPU ile ilgili tüm geliştirmelerle birleştirildiğinde , adminler daha fazla güce sahip olacaklardır.

Resim-1

VMware VMware Tanzu ™ ile vSphere® özellikle ağ tarafında, artık çok daha az çabayla bir test ortamını hazırlayabilir ve çalıştırabilirsiniz.

Persistent memory kullanan büyük ölçekli sistemlerin önemi, SAP HANA® gibi platformlar üzerine inşa edilen uygulamaların öncülüğünde artmaya devam etti. Persistent memory desteği geliştirmeye devam edildi ve vSphere 7 update 3 ile memory bant genişliği ve kullanımına ilişkin öngörüler sağlayarak performansı analiz etmeyi ve ayarlamayı çok daha kolay hale getirildi. Ayrıca SLA’lar bazında alarmlar kurulabilir ve bu bulgulara göre iyileştirme yapılabilirsiniz.

Resim-2

Flash ve SSD storage popülaritesi artmaya devam ettikçe, kalıcı storage sistemleri için tasarlanan Non-Volatile Memory Express (NVMe) aktarım standardı da artmaktadır. vSphere 7 Update 3 ile, flash ve SSD için daha iyi optimize edilmiş depolama trafiği için her yerde bulunan TCP/IP ağ altyapısının kullanılmasına izin veren TCP üzerinden NVMe desteği eklenmiş oldu. Bu gelişme ile kuruluşlar, daha düşük bir maliyetle daha yüksek performans ve daha düşük gecikme süresi elde edebilmektedir.

İşlemler daha da basitleşti. Network and security virtualization platform, VMware NSX®’den yararlanarak tüm BT ortamınızdaki uygulamaları bağlayabilir ve koruyabilirsiniz. vSphere 7 Update 3 ile, NSX için, vSphere yöneticilerinin NSX’te gezinmeye ve tekrar oturum açmaya gerek kalmadan, vSphere istemcisi içinden NSX ağ iletişimi ve güvenliğini kurmasını ve kullanmasını çok daha kolay hale getirecek bir vCenter Sunucu plug-in sunulmaktadır.İş akışı ve NSX-T kurulumunun ve vSphere ile NSX-T arasında sorunsuz user authentication doğrulamasının keyfini çıkaracaklardır.

Son olarak, bakım işlemlerini yönetme konusunda biraz daha akıllı olması için vSphere Distributed Resource Scheduler (DRS) geliştirildi. Daha büyük veya daha kritik iş yükleri artık mümkün olduğunca az taşınacak ve kullanıcıların bakım ve upgrade sırasında yaşayabileceği kesinti olasılığını azaltacaktır.

VMware vSphere 7 Update 3, çok yakın bir gelecekte genel kullanıma sunulacaktır.