Merhaba değerli arkadaşlar,

Windows 10’da kullanıcıların ekrandaki öğeleri daha net görmelerini sağlamak için bir renk filtresi mevcuttur. Bu filtreler hem ışığa göre renkleri seçebileceğiniz gibi, renk körü kişiler için de oldukça iyi düşünülmüş bir özelliktir.
Windows 10 da bulunan renk filtreleri özelliği ile renk körlüğü ve ışık hassasiyetine sahip olan kullanıcıların, renkler arasındaki farkı rahatlıkla görebilirler. Ayrıca filtrelemedeki değişiklik windows 10 dahili programlar ve 3, parti yazılımlarda bile geçerlidir. Öreneğin bir sinema izlemek istediğinizde renk ayarlarını renk filtrelerinden değiştirirseniz VLC’de bu filtrelemeden etkilenecektir. Yada web tarayıcınızda renklerde etkilenecektir.

Peki windows 10 renk filtreleri nerededir? Windows 10’da renk filtreleri nasıl aktif edilir?

1- Başlat menüsünden Ayarlar’ı açın.

2-Erişim Kolaylığı’nı tıklayın.

3-Renk ve yüksek karşıtlık ayarına tıklayın . “Renk filtrelesi” uygula ayarının altındaki açılır pencereden kullanmak istediğiniz filtreyi seçin. Windows 10’da Kullanılabilir filtreler aşağıdaki gibidir.

Gri tonlama
Ters Çevir
Ters gri tonlama
Yeşil renk körlüğü
Protanopi
Sarı mavi renk körlüğü

Renk filtresi ekrandaki öğeleri daha net görmenizi sağlamak için cihazınıza otomatik olarak uygulanacaktır.

Ayarlar uygulamasını açmaya gerek kalmadan herhangi bir zamanda Windows 10’daki renkli filtreleri etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için Windows tuşu + Ctrl + C klavye kısayolunu kullanabilirsiniz.

Renk filtreleri, Windows 10’un Sonbahar güncellemesi Fall Creators Update (sürüm 1709)’da mevcuttur.