Microsoft’un bilgisayar işletim sisteminin en son sürümü olan Windows 11, Windows 10 kullanıcıları için ücretsiz bir yükseltme olarak Salı günü dünya çapında piyasaya çıkıyor.

Windows baş ürün sorumlusu Panos Panay, en son sürümün kullanıcı için “temiz, taze ve daha basit” olacak şekilde oluşturulduğunu söyledi.

Yeni işletim sisteminin insanların bildiklerinden “aşırı bir sapma” olmayacağına söz verdi.

Uzman kullanıcıların, Windows Insider deneme programı aracılığıyla zaten kapsamlı bir şekilde test ettiğini ve hiçbir sorun olmayacağından emin olduklarını ve yükseltmenin “şimdi hazır” olduğunu ekledi.

Windows 11, sistemin kaputun altında nasıl çalıştığına dair bazı değişikliklerin yanı sıra bazı önemli tasarım değişikliklerine sahiptir.

Varsayılan olarak Başlat menüsü, görev çubuğundaki simgelerle birlikte ekranda ortalanır. Tıklandığında, Başlat düğmesi sık kullanılan uygulamaların bir menüsünü açar.

“Bence Windows 11 o anın damgasını vuruyor ve bu o an için bir işaret.”

İşletim sistemi genelinde tasarım, köşeleri yuvarlatmayı tercih ediyor ve çoğu menü ve klasör görünümünü basitleştirdi. Ve pencereleri düzenlemek ve onları ızgaralara “yakalamak” için yeni, geliştirilmiş seçenekler var.

2007’nin Windows Vista’sının önemli bir satış noktası olan widget’lar da bir geri dönüş yapıyor – ancak kullanıcının onları koyduğu ekranda “kayan” yerine, soldaki bir kenar çubuğunda yaşıyorlar ve ayrıca Microsoft hizmetlerine bağlılar.

Bazı değişiklikler arayüz ve tasarımdan daha derine iniyor.

Microsoft Teams için sistem entegrasyonları – Skype’ın yerini alıyor – ve Xbox uygulaması, Microsoft’un reklamlarında büyük ölçüde yer alıyor.

Bir uygulama mağazasının Windows sürümü olan Microsoft Mağazası, tamamen yeniden tasarlandı ve üçüncü taraf uygulamaların önemli bir kesinti yapmadan içinde satış yapmasına izin verecek.

Teknoloji dünyasında dikkatleri üzerine çeken yeni bir özellik de, Windows 11’in Amazon uygulama mağazası üzerinden Android akıllı telefon uygulamalarını çalıştırmasıydı.

İlk benimseyenler, yeni sürümün yerleşik arama işlevinin çoğu cihazda önemli ölçüde daha hızlı olduğunu bildirdi – ancak aynı zamanda web sonuçlarını sunarken Microsoft’un kendi hizmetleri olan Bing ve Edge tarayıcısını tercih ediyor.