Alibaba Group’un veri zekası omurgası olan Alibaba Cloud, dünyanın en büyük üç IaaS sağlayıcısı ve Çin’deki en büyük genel bulut hizmetleri sağlayıcısı arasında yer alıyor. VMware vSphere, vSAN ve NSX gibi VMware Bulut teknolojilerini Alibaba bir public cloud hizmeti sunmak için VMware ile ortaklık 2018’de duyurdu.

Resim-1

Alibaba Bulut VMware Hizmeti nedir?

Alibaba Cloud VMware Service, VMware on-premises araçlarını, süreçlerini entegre ederek Alibaba public cloud vSphere tabanlı, özel bir altyapı bulut hizmeti sunmaktadır.Alibaba Cloud, VMware Software Defined Data Center (SDDC) desteklemektedir. Alibaba Cloud VMware Service, işletmelere operasyonel karmaşıklığı azaltma ve operasyonel riski azaltma konusunda yetki verirken, katma değerli hizmetler sunmaktadır.

Alibaba Cloud VMware Service compute, storage, network virtualization ve bare-metal host yönetim işlevlerinden yararlanmaktadır.

Resim-2

ECS bölümünde faturalandırma olarak, abonelik veya kullandıkça öde olarak birini seçebilirsiniz. Bölge olarak birden fazla ülke belirleyebilir mimari yapıyı oluşturabilirsiniz.

20’den fazla paket buradan da seçebilirsiniz. Alt kısımda ise bizde $ olarak tutarı göstermektedir. Storage olarak disk boyutunu ayarlayabilir veya snapshot alınacak ise onu da seçebilirsiniz.

Resim-3

3. nesil X-Dragon Mimarisi , esnek bilgi işlem hizmeti (ECS) bare metal server ve sanal makineler dahil olmak üzere bilgi işlem platformlarını tek bir mimaride sorunsuz bir şekilde bütünleştirir. Yapay zeka kullanımı için yüksek düzeyde talebin olduğu e-ticaret senaryolarının testleri sırasında yeni X-Dragon mimarisi, saniye başına sorgu sayısını (QPS) %30 artırdı ve gecikmeyi %60 oranında azalttı. Çözümün cloud özgü doğası, çalışan fiziksel sunuculardan sıfır güç israfı anlamına gelir ve bu nedenle birim bilgi işlem maliyetini %50 azaltır.

Alibaba Cloud ayrıca X-Dragon mimarisine dayanan 6. Nesil ECS örneğini de tanıttı. Bu nesil ECS bulut sunucusu, bilgi işlem gücünde %20 iyileşme, bellek gecikmesinde %30 azalma ve depolama IO gecikmesinde %70 azalma sağlamıştır.

EBS cihazlarının performansını ölçmek için kullanılan temel metrikler, saniyede giriş/çıkış işlemlerini (IOPS), aktarım hızını ve gecikmeyi içerir. Bazı EBS cihazlarının da kapasite gereksinimleri vardır. Örneğin, farklı performans seviyelerindeki (PL’ler) geliştirilmiş SSD’ler (ESSD’ler) farklı kapasite aralıklarına sahiptir.

  • IOPS

    IOPS, saniyede gerçekleştirilebilecek okuma/yazma işlemlerinin sayısını ölçer. Yüksek IOPS, veri tabanları gibi yoğun işlem gerektiren uygulamalar için kritik öneme sahiptir. Standart bir SSD, yalnızca I/O için optimize edilmiş bir örneğe eklendiğinde taahhüt edilen IOPS performansını sağlayabilir.