Cloud ortamlarının sunduğu birçok avantaj nedeniyle, birçok kuruluş sanal makineleri ve diğer kaynakları buluta geçirmeyi tercih ediyor.

Cloud geçişi alternatif birçok işletme sürücüsü vardır. Bunlar, diğerlerinin yanı sıra veri merkezi konsolidasyonu, maliyet azaltma, artan çeviklik ve personel üretkenliğini içerir.

Ancak, verilerinizi cloud’a taşımanın asıl süreci genellikle zordur. VMware vSphere gibi şirket içi özel cloud ortamınızda çalışan sanal makineleriniz varsa ve bunları bir AWS EC2 örneğine taşımak istiyorsanız ne olur? Amazon, kuruluşunuzun sanal makinelerinizi AWS’ye kolayca geçirmesine yardımcı olan bir AWS Server Migration Service (SMS) sağlamıştır. Gelin hep beraber bunun nasıl çalıştığını görelim.

Amazon AWS SMS, iş yüklerinizi şirket içi ortamdan AWS’ye taşımanın otomatik ve sorunsuz bir yolunu sunar. Hizmet, şirket içi VM’lerinize herhangi bir tür aracının yüklenmesini gerektirmez. Bunun yerine, şirket içi sanallaştırılmış ortamınıza dağıtılan bir cihaz aracılığıyla hizmet, sanal makine verilerini AWS ortamınıza kadar çoğaltabilir.

Hizmet, Amazon tarafından “binlerce şirket içi iş yükünü AWS’ye geçirmenizi kolaylaştıran ve hızlandıran” bir yol olarak tanımlanıyor . Özellikle yalnızca tek bir iş yükünü değil, belirtildiği gibi onlarca, yüzlerce veya binlerce iş yükünü taşımayı planlıyorsanız, AWS SMS bunu etkili bir şekilde gerçekleştirmenin yoludur. Aracısız olduğu için dağıtılacak veya yönetilecek aracı yoktur. Bu, hizmeti kullanarak binlerce şirket içi VMware sanal makinalarını AWS’ye geçirmeyi hızlı ve kolay hale getirmeye yardımcı olur. AWS SMS, aracılara bağımlı olmaksızın, şirket içi VM’leri AWS’ye çoğaltan, AWS’den ücretsiz olarak indirilebilen, amaca yönelik olarak oluşturulmuş bir cihaz olan Services Migrations bağlayıcısını kullanır. Sınırlı kapalı kalma süresi ile hızlı geçiş için artımlı çoğaltma kullanır. Amazon, hizmetin kendisi için ücret almaz.

Konektör ücretsiz olarak indirilebilir ve kullanılabilir. Yalnızca geçiş sırasında tüketilen storage alanı ve normal hizmet ücretleri için AMI’ler AWS’de çalışmaya başladığında ödeme yaparsınız.

Çoklu sunucu geçişleri gerçekleştirebilirsiniz. Sanal makineler, HIPAA’ya uygun güvenli aktarımlar için şifrelenmiş Amazon Makine image (AMI) dönüştürülebilirsiniz. Hizmet, AWS Migration Hub ile entegre olur. Şirket içi ortamlardan AWS AMI’ye uçtan uca çoğaltma otomasyonu elde edersiniz. AWS Management Console tabanlı GUI sunar. Kaynak sanal makinenin işletim sistemi gereksinimleri hakkında dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta vardır. AWS’deki mevcut AMI kullanılabilirliği ile eşleşmeleri gerekir.

AWS SMS Connector’ı Kullanma;
Yapmak isteyeceğiniz ilk şey, kendi ortamınız için gereç dosyalarını indirmek için AWS Server Migration Connector kurmamız gerekiyor. VMware ortamları için bir OVA dosyası mevcuttur.

 

Resim-1

İndirdiğimiz *.ova dosyasını ortamımıza deploy ediyoruz.

Resim-2

AWS SMS Connector ortamınıza deploy ettiğimizde , varsayılan olarak bir DHCP adresi ile ip alır. Bu, kurulumu yapılandırmak için bir kurulum sihirbazı başlatacaktır. İlk sayfa size normal beklenen EULA bilgilerini sunar.

Resim-3

EULA’dan sonra SMS Connector için şifre belirleyeceksiniz. Bu, tarayıcı oturumu zaman aşımına uğrarsa yeniden girmeniz gereken paroladır.

Resim-4

Bir sonraki network sayfası, her şeyden daha bilgilendiricidir. Temel olarak sizi sanal makinenin konsolunu açmaya ve konsoldan herhangi bir network yeniden yapılandırması gerçekleştirmeye yönlendirir. SMS Connector konsolunda oturum açmaya ve network yeniden yapılandırmaya izin veren varsayılan bir kullanıcı ve parola vardır. Çoğu durumda, statik bir IP adresi ve gerekirse özel DNS ayarları gibi diğer ayarları yapılandırmak isteyeceksiniz.

Resim-5

Konsol kullanıcısı olarak oturum açtıktan sonra, network ayarlarını değiştirebilirsiniz.

Resim-6

Günlük yüklemelerinin ve upgrade yapılandırılmasını içerir. Bu, günlüklerin nasıl yükleneceğini seçmenize ve yükseltmeler mevcut olduğunda bağlayıcının otomatik olarak yükseltilmesini isteyip istemediğinizi ayarlamanıza olanak tanır.

Resim-7

Bir IAM erişim anahtarınız ve gizli anahtarınız olması gerekir.

Resim-8

SMS Connector’ı vSphere ortamına bağlamanız gerekecektir. Son yapılandırma ekranında, gerekli izinlere sahip bir kullanıcı girmeniz istenecektir.

Resim-9

vSphere bağlantısı yapılandırıldıktan sonra, SMS yapılandırması tamamlanır. Artık bağlayıcı panosunu ziyaret edebilirsiniz.

Resim-10

AWS ve şirket içi hyper visor (bu durumda vSphere) ile bağlantılarla ilgili tüm bilgileri görürsünüz.

Resim-11

AWS hesabınızda oturum açtıktan sonra AWS Server Migration Service’e gidin. SMS Bağlayıcıları altında , şirket içi vcenter’ın listelendiğini görmelisiniz.

Resim-12

Sunucular sekmesi altında gerçek replication işini oluşturun. Test etmek istediğiniz sanal makineyi seçin ve replication işi oluşturu tıklayın.

Resim-13

Sunucuya özel ayarları yapılandır altında, sanal makine için lisans türünü özelleştirin.

Resim-14

Replication işi ayarlarını yapılandır ekranında kontrolünüz olan birçok farklı yapılandırma ayarı vardır :

Replication çalıştırması ne zaman başlatılır
IAM hizmet rolü
Tanım
Otomatik AMI silmeyi etkinleştir
AMI şifreleme ayarları

Resim-15

Replication işi yapılandırmasını gözden geçirin ve replication işini oluşturun.

Resim-16

Replication job altında , Replication job durumunu ve nasıl ilerlediğini görebilirsiniz.

Resim-17

Şirket içi sanal makine, AWS ortamınızda başarıyla replication sağlanmış oldu.

Resim-18