Merhaba değerli arkadaşlar, Günümüzde Kritik sistemler de sunucu storage arasında baglantıyı sağlayan Fiber kablolar (FC) bulunur. Bu Fiber kablolar genellikle yedeklidir, yani sistemler tek fiber kablo ile çalışabilir ancak her hangi bir problem anında sorun yaşamadan sistemin çalışmasını sağlamak için 2,3,4 gibi baglantı ile yedeklilik saglanır. Biz her baglantıya path diyoruz, yani 2 kablo ile baglı bir sistem için 2 path den baglı diyoruz.
Bu işlem sizin uptime sürenizi uzatırken kaliteli bir hizmet sunmanızı sağlayacaltır, örneğin datacenter da çalışan teknisyen hata ile yanlış bir kabloyu çekti. Normal şartlar da sizin disklere erişiminiz olmayacak ve sisteminiz down olacaktır ancak, multipath veya powerpath gibi çözümler sizi bu gibi durumlar da down olmakta kurtarır.

NOT : Redhat işletim sistemlerin de powerpath kullanabilirsiniz ancak her hangi bir error almanız v.b. durumlar da redhat a case açtığınızda redhat size powerpath ın unsupport olduğunu söyleceyecektir. Powerpath kullanmanızı önerecektir, powerpath de sorun yaşamanız durumunda support verebileceklerini söylerler. Bu nedenle redhat kullanıyorsanız powerpath kullanmak yerine redhat ın multipath servisi olan multipathd yi kullanmanızı tavsiye ederim.

Farklı linux versiyonlarında veya Redhat da powerpath kullanmanız durumunda powerpath ait komutları kullanmayı biliyor olmanız gerekmekte, powerpath ile ilgili bazı komutlar aşağıdaki gibidir.
1.powermt display ====>Display High Level HBA I/O Paths
2.powermt display dev=emcpowera ===>Display for specific LUN
3.powermt display dev=all ====> Display All Attached LUNs
4.powermt check_registration ===> Display PowerPath Registration Key / Status
5.powermt display options ===> Display EMC PowerPath Options
6.powermt display hba_mode ====> Display PowerPath HBA Mode
7.powermt display paths – Display available I/O Paths.
8.powermt displays port_mode ===>Display Port Status
9.powermt version ====> Display EMC PowerPath Version
10.powermt check ===>Check the I/O Paths
Powerpath uygulaması EMC storage firması tarafında geliştirilmiş bir uygulamadır ancak benim kişisel tavsiyem redhat sistemlerde multipath servisini kullanmanızdır.