DNS; İnternet ağını oluşturan her birim sadece kendine ait bir IP adresine sahiptir. Bu IP adresleri kullanıcıların kullanımı için www.site_ismi.com gibi kolay hatırlanır adreslere karşılık düşürülür. DNS sunucuları, internet adreslerinin IP adresi karşılığını kayıtlı tutmaktadır.

Katılımcı kuruluşların her birine atanmış alan adları çeşitli bilgileri ilişkilendirir. En belirgin olarak, insanlar tarafından kolayca ezberlenebilen alan adlarını, dünya çapında bilgisayar servisleri ve cihazlar için gerekli sayısal IP adreslerine çevirir (dönüştürür). DNS, çoğu internet servisinin işlevselliği için temel bir bileşendir, çünkü İnternetin temel yönetici servisidir.

Routing ise; farklı networklerin birbirleriyle haberleşmek için hangi yolu kullanması gerektiğinin hesaplanması ya da seçilmesi işlemidir. Routing işlemini Router(yönlendirici)lar yapar.

Router lar paketleri IP paket başlığında bulunan hedef adres bilgisini kullanarak diğer router lara gönderir.

ESXi sunucunuzun sanal makinalar ve network uygulamalar hizmetleri arasındaki iletişim çok önemlidir, bununda gerçekleşmesi için uygun DNS ve Rounting yapılandırmanıza ihtiyaç olacaktır. Bunun için ilk olarak Networking bölümüne gidiyoruz.

ESXi host > Networking > VMKernel NICs giriş yapıyoruz.

Resim-1

Burada varsayılan olarak gelen VMkernel arayüzünüz olan vmkO’ı seçtikten sonra > Edit Settings tıklıyoruz.

Resim-2

ESXi ip yapılandırmasını buradan görebilirsiniz.  Doğrudan bağlanacağımız static ip’yi buradan görebilir veya değiştirebilirsiniz.

Resim-3

DNS yönlendirmesi için, Networking > TCP/IP Stacks tıkladıktan sonra “Default TCP/IP Stack” tıkladıktan sonra Edit settings tıklayabilir ve dns ayrıntılarını buradan görebilirsiniz.

Resim-4

Burada domain bilgilerini girdikten sonra save diyerek domain dns işlemini tamamlamış oluyoruz. Primary, birincil dns server’ımız, Secondary ise ikinci dns server’ımızdır. İsterseniz rounting yapılandırmasını da değiştirebilirsiniz.

vSphere istemcisi olarak adlandırdığımız ESXi host’un istemcini kullanarak DNS ve Rounting yapılandırmasını gideceğimiz alan burasıdır. ESXi verdiğiniz ip’nin dns kayıtını yaptırmayı unutmayın.

Resim-5