vSphere Client’te sanal sunucunuzu açmaya çalıştığınızda failed to create swap file vmk not_found hatası alıyorsanız sanal sunucunuzun vmx dosyası bozulmuş olabilir.

Sanal sunucunuz kapalı konumdayken sunucunun diskini kullanarak yeni bir sanal sunucu oluşturup açmanız çözüm sağlayacaktır.

New Virtual Machine – Custom – Name: sunucunuza istediğiniz ismi tanımlayınız. (asıl sunucunuzun isminden farklı olsun, hata verecektir.) Örneğin; asıl sunucunuzun adı: batuhan , yeni açacağınız sunucunun ismi batuhan test olsun.

Resim 1

Resim 2

Sunucunuzun özelliklerine uygun şekilde diğer adımları geçiniz. Kullanılacak diski seçerken Use an existing virtual disk’i seçiniz. Asıl sunucumuzun diskini kullanarak bu yeni makinede açacağımız için bu işlemi yaptık.

Resim 3

Var olan diskimizin yolunu belirtmemiz gerekiyor. Browse’a tıklıyoruz. İlk fizikselimiz geliyor. Fizikselimizin içerisine girip sunucumuzun vsphere client’ta verdiğimiz ismini bulmamız gerekiyor. İsmini bulduğumuz klasörün içerisine girip vmdk uzantılı dosyayı seçiyoruz.  Ve işlemimizi tamamlıyoruz. Sunucumuzu açıyoruz.

Resim 4

Burada dikkat etmeniz gereken durum, asıl sunucunuzu silerken sunucunuza sağ tıkladığınızda Remove From Inventory olarak silmeniz gerekiyor. Delete From Disk’i seçerseniz diskten tamamen sunucunun sanal diskini sileceği için veri kaybı yaşanacaktır.

Resim 5