Merhaba değerli arkadaşlar, bu makalede esx 6.7 üzerinde hyper-v nasıl çalıştırılacağını anlatacağım.

Test ortamlarında birçok ürünü test ettiğimiz için bazen Hyper-V üzerinde de test yapmamız gerekebiliyor. Hyper-V ‘de ESXi gibi bir sanallaştırma ürünü olduğu için ESXi üzerinde oluşturduğumuz bir sanal sunucumuzu Hyper-V rolünü çalıştırmak istediğinizde hata alırsınız.Hyper-V rolü’nü yüklemeden önce bir kaç değişiklikler yapmanız gerekmektedir.

Kurulum yapacağımız Sunucumuzu kapatıyoruz. Üzerinde sağ tıklayıp edit settings dedikten sonra, Virtual Hardware kısmında CPUID Mask  NX/XD seçili kalacak şekilde Hardware,Performance ve I/O MMU , üçünüde işaretliyoruz.

Sunucu üzerinde sağ tıklayıp Remove İnventory seçiyoruz.

Daha sonra winscp programı ile esx hostumuzun içine bağlanıyoruz. Hostname kısmına esx hostumuzun ip’sini yazdıktan sonra user name ve password yazarak login oluyoruz.

Kurulu olduğu datastore bularak bunun içinden sunucumuzu buluyoruz. Bulduktan sonra *.vmx dosyamızın üzerinde sağ tıklayıp edit diyerek aşağıdaki komutları ekliyoruz.

 

 

 

hypervisor.cpuid.v0 = “FALSE”
vhv.enable= “TRUE”

Kayıt edip çıktıktan sonra , İnventory’den kaldırdığımız sunucuyu ekleyeceğiz , bunun için Datastore gelerek Actions tıklayarak Register VM tıklıyoruz.

İnventory’den kaldırdığımız sunucu klasörünü seçerek .vmx  dosyasını seçip ok basıyoruz.

Aşağıdaki resimde ki gibi ilgili datacenter’ı seçiyoruz.

Resource belirtikten sonra next diyerek devam ediyoruz.

Complete bölümünden finish diyerek sunucumuzu eklemiş oluyoruz.

Aşağıdaki resim’de de görüldüğü üzere esxi 6.7’de  hyper-v çalıştırmış oluyoruz.