Merhaba değerli arkadaşlar, bu makalede Vmware ürünü olan vRealize Operations Manager’da bildirim yapılandırmasını anlatacağım.

Aşağıdaki resim’deki gibi VMware vRealize Operations Manager sayfamıza giriş yapıyoruz.

 

Kullanıcı bilgilerimizi girdikten sonra Administration tıklıyoruz.

Administration bölümünden sol tarafta bulunan Management / Outbound Settings tıklıyoruz.

(+) işaretine basarak Instance Name’ine herhangi bir isim yazabilirsiniz , bu yazacağınız isim Notification Settings bölümünde karşınıza çıkacaktır. Smtp sunucu host bilgilerini giriş yaptıktan sonra port kısmınıda giriyoruz.

Sender Email adress kısmında ise size hangi adres’ten mail geleceğini söylemektedir. Örnek; vrops@test.com gibi. Sender Name kısmına Vrops Alarm’da yazabilirsiniz.Yazdıktan sonra Save diyerek yaptığımız ayarları kayıt ediyoruz.

Yeni üst kısımda buluna sayfada üst kısımda bulunan Alerts kısmını tıklayarak , sol tarafta ki alert settings menüsünden Notification Settings’i tıklayalım.

(+) tıklayarak add role diyerek Yeni bir rol ekleyelim.

Name kısmına herhangi birşey yazabiliriz. Method kısmından standart email plugin , hemen yan tarafında yukarıda oluşturduğumuz Email sender seçiyoruz. Recipent ise hangi gruba veya kişiye mail atacak ise , bunu tanımlıyoruz.

Filtering Criteria bölümünde ise alacağımız alarm’ları belirteceğiz. Scope tıklayarak ınclude bölümünden alarm descendants’ları belirliyoruz.

Notification Trigger’dan alarm types’larını belirtiyoruz.

Save diyerek sonlandırıyoruz.

Alarm oluştuğunda başarılı bir şekilde alarm’ın geldiğini görmekteyiz.