OpenStack, tümü ortak authentication mekanizmalarına sahip API’ler aracılığıyla yönetilen, bir veri merkezindeki , storage ve networking havuzlarını kontrol eden bir cloud operating sistemdir.

Yöneticilere kontrol sağlarken kullanıcılarına bir web arayüzü aracılığıyla kaynak sağlama yetkisi veren bir gösterge panosu da mevcuttur.

Resim-1

Standart bir hizmet olarak altyapı işlevinin ötesinde, ek bileşenler, kullanıcı uygulamalarının yüksek düzeyde kullanılabilirliğini sağlamak için diğer hizmetlerin yanı sıra orchestration, hata yönetimi ve hizmet yönetimi’ de sağlamaktadır.

Resim-2

Redhat OpenStack Platform’a giriş yapıyoruz.

Resim-2

Giriş yaptıktan sonra bizlerin karşısına karşılama tablosu gelecektir.

Resim-3

İlk olarak yeni kullanıcı oluşturacağız, bu kullanıcıya role atadıktan sonra, proje oluşturup bu kullanıcıya bağlayacağız.

Identity > Users > Create User tıklayalım.

Resim-4

User name kısmına herhangi bir isim yazıyoruz. Explanation “açıklama” bölümüne herhangi bir şey yazma zorunluluğu bulunmamaktadır. Password bölümüne herhangi bir parola belirleyebiliriz. Primary Project önceden oluşturulan  bir proje var ise seçebiliriz. Role bölümünden bu kullanıcıya tanımlama yapabilirsiniz.

Effective işaretini kaldırdığınızda kullanıcı pasif duruma düşmüş olur.

Resim-5

Resim-6

Kullanıcımızı oluşturduktan sonra Identity bölümündeki bizim aslında sicil numaramız diyebilirz burada role ve groups eklemeleri de  yapabiliriz.

Resim-7

Resim-8

Yeni bir proje oluşturmak için Identity > Projects  > Create Proects tıklıyoruz.

Resim-9

Proje ismi, açıklama  (isteğe bağlı) girdikten sonra Create Project tıklamamız yeterli olacaktır.

Resim-10

Oluşturduğumuz projelere, kullanıcı ataması yapabilir aynı zaman da yetkilendirebiliriz. Projeyi Manage Members bölümünden silebiliriz.

Resim-11

Project Members bölümünde Filter bölümüne projeye yetki vereceğimizi kullanıcıyı yazmamız yeterli olacaktır.

Resim-12