Runecast 5.0.2.0 ile VMware kullanıcıların işlerini daha da kolaylaştıracak yenilikler geldi.

Runecast sayfamıza giriş yaptığımızda görsel olarak yenilenen bir dashboard karşımıza gelecektir. Burada bu sürüm ile gelen Vulnerabilities Detected ve yenilenen HW Incompatible Hosts anlatacağım.

https://portal.runecast.com/registration

Resim-1

Vulnerabilities Detected

VMware Security ‘de yayınlanan açıkları VMware CVE olarak ele almaktadır. Haftada VMware birden fazla güvenlik açığı yayınlamaktadır. Bunları takip etmek, ortamımızda bulunan ESXi hostumuzun hangisinde bu güvenlik açığı olduğunu tespit etmek bizler için çok zor bir durumdur. Runecast sayesinde bunları kolayca tespit edebilirsiniz.

Vulnerabilities Detected menüsüne tıklayıp giriş yapalım.

Resim-2

Giriş yaptıktan sonra analiz sonucunda karşımıza  ortamınızın durumuna göre bizlere güvenlik açıklarını gösterecektir. Burada önem derecesine göre sıralama listesi , sorun başlıkları ve CVE kodlarını bizlere sunacaktır. Yine bu raporu*.pdf veya *.csv olarak çıktı alabilir, ister iseniz mail olarak ta tanımladığınız adrese gönderebilirsiniz.

Resim-3

CVEs bölümünden tüm güvenlik açığı kod numaralarını da görebilirsiniz.

Resim-4

Critical bir güvenlik açığını tıkladığımızda burada bizlere CVEs kodu, güvenlik açığının çıkış tarihi, ID’si ve en önemlisi Reference kodunu bizlerle paylaşmaktadır.

Resim-5

Burada bu çıkan güvenlik açığının hangi ESXi sunucumuzda olduğunu görmek için Findings bölümünü tıklamamız yeterli olacaktır.

Resim-6

Note kısmına ise örnek not düşebilir veya ıgrone bölümünden göz ardı edebilirsiniz.

Resim-7

HW Incompatible Hosts

Bu bölümde ise donanım uyumsuzluklarını göstermektedir. Ortamınızı vCenter 7.0 U2’e upgrade etmek istiyorsunuz, bunun için mevcut esxi sunucularınız tek tek donanım ve driver uyumluluklarına saatlerce, günlerce tespit etmeniz gerekiyor. İşte bunun kolay yolu, Runecast yazılımını ortamınıza kurulumunu yaptıktan sonra, mevcut ortamınızı analiz edip, ortamınız 7.0 U2’ye uyumlu olup olmadığını gösterecektir.

Resim-8

Gelen listenin tümünde HW Compatibility kısmında üst menüde iki seçenek gözükmektedir.

Resim-9

Sorun ile alakalı ESXi fiziksel sunucumuzu tıkladığımızda karşımıza (!) işareti olan fiziksel sunucuların detayını görebilmiş olacağız.

Resim-10

Runecast ekibine ulaşmak için buradan ulaşabilirsiniz.