VMware Tanzu, VMware için büyük bir başarıdır ve vSphere with Tanzu, VMware’in şimdiye kadar piyasaya sürdüğü en popüler araçtır. Tanzu Kubernetes Toolkit, VMware tarafından paketlenmiş abonelik tabanlı bir üründür. Araç setindeki tüm ürünler açık kaynak kodludur ve VMware, kurumsal sınıf destek sağlar. Tanzu Kubernetes Toolkit tarafından desteklenen açık kaynaklı projeler aşağıdadır.

Velero’nun daha önce adı Heptio Ark’tı.Yazılım, Kubernetes cluster resources ve kalıcı birimlerinizi yedeklemenize ve geri yüklemenize olanak tanır. Velero’yu public cloud ve on-premises kurmak ve çalıştırmak mümkündür. Velero bir sunucu bölümü (cluster’da çalışır) ve bir istemci bölümü (local olarak çalışır) kurar.

Resim-1

Backup: Cluster yedeklerinizi oluşturmanıza ve kayıp durumunda bunları restore etmenize olanak tanır.
Migration: Ayrıca cluster resources diğer clustera’da geçirebilirsiniz.
Replication: Cluster kaynaklarını replication’a olanak tanır. Örneğin, production cluster veya development testing clusters replicate edebilirsiniz.

Velero, kaynakların bir cluster’dan diğerine backup ve restore veya migrate için kullanılır. Container’da çalışan bazı uygulamalar durum bilgisiz olabilirken, bazı iş yükleri durum bilgilidir. Bu durumlarda, iş yüklerinin yedeklenmesi ve korunması gerekir.

Sonobuoy için, cluster doğru yapılandırılıp yapılandırılmadığını ve olması gerektiği gibi davranıp davranmadığını kontrol etmenizi sağlayan Sonobuoy’u kullanabilirsiniz . Genellikle hata ayıklaması zor olan iş yüklerini gidermek için tanılama oluşturmanıza olanak tanır.

Cloud Native Computing Foundation (CNCF), Sonobuoy kullanarak Sertifikalı Kubernetes Uyum Programını çalıştırır. Gittikçe daha fazla ürün sertifikalı Kubernetes logosuna sahiptir.

Sonobuoy özellikleri

Conformance testing: İş yüklerinin sertifikalı, uyumlu ve birlikte çalışabilir olduğunu doğrulamak için Kubernetes cluster için yapılan testlerdir.
Workload debugging: Normalde hata ayıklaması o kadar kolay olmayan iş yüklerinde hata ayıklamanıza olanak tanır.
Custom data collection via extensible plugins: Ürün, topluluk eklentileri aracılığıyla genişletilebilir. Özel yapılandırmaları test etmenizi sağlar.

Contour, başka bir açık kaynaklı Kubernetes ürünüdür. Envoy kenarı ve hizmet proxy’si için bir kontrol düzlemine sahip bir giriş denetleyicisidir.​ Contour, dinamik yapılandırma güncellemelerini ve çoklu ekip giriş yetkilendirmesini destekler.

Contour Özellikleri;

Built for Kubernetes: Yerel uygulamaları Http Proxy API aracılığıyla dağıtabilirsiniz. Yüksek performanslı bir L7 proxy ve yük dengeleyiciye sahiptir.
Secure ingress delegation: Multiteam Kubernetes ckuster hizmet erişimini korumak için giriş yapılandırmasını yetkilendirme yeteneğine sahiptir.
Dynamic reconfiguration: Load-balancing service yeniden başlatmadan temel öğeler değişse bile Envoy yapılandırmasını güncellemenize olanak tanır.

Harbour, open-source registry, bir görüntü repository’dir. Rol tabanlı erişim denetimini (RBAC) yönetir ve tüm görüntülerin güvenlik açıklarından arınmış, uyumlu, güvenli ve birlikte çalışabilir olmasını sağlar. Harbor, container images güvenli bir ortamda yönetir ve sunar.

Harbour, birkaç Docker konteyneri olarak dağıtılır. Temelde kendi kendine barındırılan bir container kayıt defteridir. Resimlerinizi barındırmak için Google’a veya Azure’a güvenmek yerine, bunu kendiniz yönetebilirsiniz. İstemiyorsanız, altyapınızı public clouds maruz bırakmak zorunda değilsiniz.

Resim-3

Harbour Özellikleri,

Image replication between instances: Replicate image bir Harbor örneğinden diğerine repositories olanak tanır
Multitenant content içerik imzalama ve doğrulama
Extensible API ve grafik kullanıcı arayüzü