vCenter Server 7 ile gelen önemli yenilikler’den bir tanesi de Multi-Homing özelliğidir. Multiple nic desteği sağlamaktadır. vCenter 7’nin artık dört adet interface card desteği bulunmaktadır. Network settings’de 0’dan başlayıp 3′ e kadar devam eden nic kartları bulunmaktadır.

Resim 1

NIC 1 sadece vCenter HA amaçlı kullanılmakta olup bu değiştirilememektedir. Bu card özelliğini vSphere HA ile karıştırmamak gerekmektedir.

vCenter HA; vCenter’lar arasında Single point of failure ( Sistemin başarısız olması durumunda tüm sistemin çalışmasını durduracak bir parçasıdır) için geliştirilmiş bir özelliktir. Örnek olarak vCenter sunucumuzu backup network’ü ile yada dmz network’ü ile konuşturmak istediğimizde iletişim elbette Layer 3 üzerinden dönmekteydi.

Resim 2

Gelen bu yenilik ile vCenter Appliance’nin dört adet interface’e sahip olması ile birlikte belirli dizaynlar için layer 2  ile sağlamış olduk. Bu çok kullanacağımız bir future olarak karşımıza gelecektir.Özellikle backup veya dmz tarafında bir çok use case çıkacaktır.