vCenter Server 8 Multihoming özelliği, vCenter Server Appliance’ı (VCSA) birden fazla NIC ile yapılandırabileceğiniz anlamına gelir.

Bazı kuruluşların vCenter sunucusunu birden çok NIC ile yapılandırması gerekir. Bunun nedeni, dedicated backup network sahip olmaları veya bir DMZ’nin genel tarafında bulunan jump host aracılığıyla yönetime erişmek istemeleridir. Ayrıca, ayrı bir ağ gerektiren bazı 3rd party izlemeleri olabilir.

Daha önce vCenter sunucusunun, vCenter High Availability (HA) dışında birden çok NIC ile desteklenmediği durumlarda, vSphere 8’den başlayarak, bu multi-homing bağlantı yapılandırması artık tam olarak desteklenmektedir.

vCenter server cihaz yönetimi arayüzüne gidelim. (https:\\vcenterip:5480). Networking > Network Settings giriş yapalım. Burada “NIC O” olarak kendi ip adres yapılandırmasını görebiliriz.

Resim-1

vCenter server cihazını kapatarak, maximum 4’e kadar network kartı ekleyebiliriz ve her birini farklı bir ağda kuralda yapılandırabiliriz.

vCenter sunucumuz ile multi-homing’i yapılandırmak için birkaç farklı neden vardı, eğer High Availability istiyor iseniz veya vCenter Sunucunuzu’un birden çok network’e bağlı bulunmasını istiyor iseniz bu özelliği kullanabilirsiniz.

Resim-2