Merhaba değerli arkadaşlar, bu makalede Networking Virtual Switch’in altında bulunan Teaming and Failover içeriğinden bahsedeceğim.Yük dengeleme ilkesi, ESXi ana bilgisayarlarının uplink bağdaştırıcılarını nasıl kullanacaklarını belirler. Standart bir virtual switch kullanıldığında dört yük dengeleme yöntemi kullanılabilir.Bunlar;

1. Route based on Originating virtual port ID ;  Bir VM’nin giden trafiği belirli bir fiziksel NIC’le eşlenir. NIC, VM’nin bağlı olduğu sanal portun kimliğiyle belirlenir.

2. Route based on Source MAC hash ; Bir VM’nin giden trafiği, sanal NIC’nin MAC adresine dayanan belirli bir fiziksel NIC’ye eşlenir.

3. Route based on IP hash ; Her giden paket için bir NIC, kaynak ve hedef IP adresine göre seçilir. Bu yöntem , fiziksel switch EtherChannel kullanılmasını gerektirir .

4.Use Explicit failover order ; Etkin bağdaştırıcıların sırasına göre en yüksek listelenen ve yük devretme algılama ölçütlerini geçen bir bağdaştırıcı kullanır.

Bir yük dengeleme ilkesi, sanal switch düzeyinde veya bağlantı noktası grubu düzeyinde ayarları geçersiz kılan bağlantı noktası grubu düzeyinde ayarlarla tanımlanabilir. Vsphere Web Client’i kullanarak standart bir sanal switch yük dengelemeyi yapılandırma aşağıdaki gibidir.

Hostumuzu seçtikten sonra Manage – Networking gidelim. Değiştirmek istediğiniz sanal switch seçelim ve ayarları düzenle simgesini tıklayalım.

Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi , vswitch 0 ‘ı seçtikten sonra edit settings Teaming and failover tıkladığımızda sağ tarafında Load Balancing’in alt menüsünde yük dengeleme menüleri gözükecektir.