Merhaba değerli arkadaşlar, bu makalede vSphere 6.7 ‘de kurulu olan sanal makinanın dosya türlerini anlatacağım. Sanal makine dosya türlerini görüntülemek için sanal makinenin bulunduğu alanı datastore açmanız gerekmektedir.Bu alanı vSphere Web’e giriş yaptığımızda datastore tıklayarak ulaşabilirsiniz.Sanal makine dosylarına erişmek istiyorsanız ilgili alanı seçip sonrasında da Browse Datastore butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.Açılan bölümde sanal makinenizin ismi olan bir klasör karşınıza çıkacaktır. Bu klasöre giriş yaptığınızda birden çok vm ile ilgili dosya türleri gözükecektir.

Sanal makineler aşağıdaki dosyaları kullanarak çalışmaktadır. Bunlar,

VMX Dosya Uzantısı: Sanal makine konfigürasyon dosyasıdır. Sanal makineye verilen ismin,CPU,memory gibi bileşenlerin bilgileri bu dosya içerisinde yer alır.

Swap files (*. vswp) : Sanal makineye verilen memory’nin sanal makine tarafından tamamının kullanılmasıdır.

BIOS file (*. nvram) : Fiziksel masaüstü/notebook/sunucularda da olan BIOS’un bir dosyaya taşınmış halidir.

Log files (*.vmware.log) : Sanal makine üzerinde gerçekleşen tüm olayların yazıldığı dosyadır.

Disk descriptor file (*. vmdk) : Sanal makineye verilen disk’in bilgisinin tutulduğu dosyadır.

Disk data file (*. flat-vmdk) : Sanal makinenin data dosyasıdır. Sanal makine içerisine atılan tüm dosyaların tutulduğu dosyadır.

Snapshot data file (*. vmsd) : Snapshot ile ilgili bilgilerin tutulduğu dosyadır.

Snapshot state file (*. vmsn) : Snapshot işlemi isteseniz sanal makineler açıkken veya kapalı iken gerçekleştirilebilir. Sanal makineler açıkken snapshot alınırken Memory State’de alınsın mı diye sorulur.Bu seçenek eğer ki işaretlenirse sanal makinenin o anda memorysinde bulunan bilgilerde bu dosya içerisine yazılır.Bu özellik snapshot’tan geriye dönüşte sanal makinenizin açık olarak geri dönmesini sağlayacaktır.

Snapshot disk file (* -delta.vmdk) :Snapshot alındıktan sonrasında gelen yeni dataların yazıldığı dosyadır.

Template file (*.vmtx) : Sanal makine template’e dönüştürüldüğünde VMX uzantısı VMTX olarak değişir.Ve artık kendisi bir sanal makine değil bir template olarak düşünülmelidir.Datastore içerisine girildiğinde eğer ki sanal makinenin bulunduğu klasör içerisinde VMTX görülüyorsa bu bir Template sanal makinadır.

Raw device map file(*.-rdm.vmdk) : Storage üzerinde oluşturulan Lun’u sanal makinaya tanıttığımız dosyadır.