Microsoft’un Office 365 hizmet olarak yazılım (SaaS) platformunun milyonlarca aktif kullanıcısından biri olabilirsiniz. Özellikle son pandemi ile çoğu kişi çok popüler bulut SaaS platformunu kullanıyor. Office 365 son derece esnek bir platform olsa da, bulutta iş sürekliliğini sağlamak için yedeklemeler hala hayati önem taşıyor.

Office 365 yedeklemeleri neden gereklidir?
Birçoğu, Amazon, Google ve Microsoft gibi büyük cloud satıcılarından bulut ortamlarında verilerinizi kaybetmenin imkansız olduğu yanılgısına sahiptir. “Üç büyük” gibi bulut hizmeti sağlayıcılarının, çoğu tarafından erişilemez olan, katlanarak yüksek çalışma süresi derecelerine sahip birinci sınıf veri merkezlerine sahip olduğu doğrudur. Bununla birlikte, pek çoğu, bu cloud ortamlarının çalışma süresi ve donanım esnekliği özelliklerini, veri kaybı olasılığının zayıf veya sıfır olmasıyla karıştırır.

Fidye yazılımı veya son kullanıcı eylemleri nedeniyle veri kaybını düşünün. Cloud veri merkezinin temel donanımı sağlam ve herhangi bir sorun olmasa da, fidye yazılımları verileri şifreleyebilir veya bir son kullanıcı kazara veya kasıtlı olarak büyük miktarda iş açısından kritik veriyi silebilir.

Bu, Office 365 gibi cloud ortamlarında bulunan verilerinizi, şirket içi gibi kuruluşunuzda bulunan diğer veriler gibi korumama riskinin altını çizer. Çoğu bulut hizmeti sağlayıcısı, paylaşılan sorumluluk modeli olarak adlandırdıkları şekilde çalışır . Genel anlamda bu, altyapıdan onların sorumlu olduğu ve verilerden sizin sorumlu olduğunuz anlamına gelir. Microsoft Office 365 için Veeam Backup, birkaç sürümden beri piyasada. Genel olarak, Office 365 verilerini korumak isteyen kuruluşlar için birçok harika özellik sunar. Office 365 için Veeam Backup ile şunları yapabilirsiniz:

Exchange Online , SharePoint Online , OneDrive İş ve Microsoft Teams’i koruyun . Office 365 yedeklerinizi şirket içinde veya cloud’a depolayın. Office 365 için Veeam Backup, çözüme yeni özellikler ve yetenekler getiriyor.

Object storage support : Object storage, cloud’ta bulunan en uygun maliyetli depolamadır. Amazon Simple Storage Service (S3), Microsoft Azure Blob ve IBM Cloud Object Storage (S3 uyumlu) sağlayıcılarını içerir.
Added security : isteğe bağlı (AES 256-bit) beklemede şifrelemedir. Verileriniz için gelişmiş güvenlik için nesne depolama havuzlarında bunu açabilirsiniz.
Faster backup performance : Microsoft’un yerleşik kısıtlama sınırları, Office 365 yedeklemelerinizin performansını büyük ölçüde azaltabilir. SharePoint Online ve OneDrive İş yedeklemeleri için çok daha yüksek performansa sahip olacaksınız.

Kurulumu son derece kolaydır. Office 365 için Veeam Backup çözümünü yükledikten sonra bir kuruluş eklemek isteyeceksiniz . Bu, Veeam’i Office 365 ortamınıza bağlama sürecidir.

Resim-1

Add organization iletişim kutusunda, Application ID, Application secret, username, ve app password doldurmanız gerekir.

Resim-2

AD ortamınızda bulunan bilgileri doldurduktan ve Veeam’in ortamınıza bağlanma ve etkileşim kurma izinlerini ekledikten sonra, Add organization sihirbazı başarıyla tamamlanır.

Resim-3

Veeam Backup & Replication’ı kullandıysanız, Office 365 yedekleme yapılandırması size çok tanıdık gelecektir. Backup Altyapısı yapılandırması altında, storage ekleyebilir ve Office 365 ortamınız için yapılandırılan storage hakkında bilgileri görüntüleyebilirsiniz. Varsayılan olarak Veeam, C:\VeeamRepository içinde varsayılan bir repository oluşturur.

Resim-4

Veeam, Office 365 kullanıcı verilerini korumak için tipik “user data” fiyatlandırma modelini takip eder.