VMware Tools, sanal makinelerde kurulan işletim sistemlerini performansını arttıran ve sanal makineyi yönetmeyi kolaylaştıran bir araçlar topluluğudur. VMware Tools eksikliği, sanal makineye kurulu işletim sisteminde önemli fonksiyonların hata vermesine sebep olabilir.

VMware vSphere’in her yeni sürümünden sonra iki şey yapmanız gerekir. İlk olarak, tüm Sanal Makinelerinizdeki (VM’ler) VMware tool’ları yükseltmek ve VM uyumluluğunu yükseltmektir.

VM uyumluluğu zorunlu değildir, ancak bildiğiniz gibi, her VMware vSphere sürümü yeni özellikler ve işlevler getirir ve bunlar genellikle yalnızca en son sanal donanımla yapılandırılmış VM’ler için kullanılabilir. Mevcut sanal donanım sürüm 17 ve bir sonrakinin vSphere NEXT’de sürüm 18 olacağını varsayıyorum.

vSphere’in en son özelliklerinden yararlanmak istiyorsanız, VM donanımını ve VM uyumluluğunu yükseltmeniz gerekir.

Çok sayıda sanal makinemiz varsa ve en yeni özelliklerden yararlanmak için çok sayıda tekrarlayan yükseltme görevi yapmamız gerekiyorsa otomatikleştirmeye çalıştırabilirsiniz.

Ancak, tahmin edebileceğiniz gibi, otomatikleştirilmiş bir süreçte bir şeylerin beklendiği gibi gitmeme ihtimalinin düşük olduğunu unutmayın. İşlem sırasında hata veya başarısızlık, bu olabilir, ancak oldukça nadirdir ve genellikle şu anda VM’nin içinde çalışmakta olan ve işlemin başarıyla tamamlanmasını engelleyen başka bir şey olabilir.

Genellikle, sadece düşük bir risk olduğundan bu çok önemli değildir. Otomatik yükleme başarısız olursa tek sorun, yöneticinin VMware araçlarını manuel olarak yeniden yüklemesi gerekmesidir.

Bu, ortamdaki birkaç VM’de gerçekleşebilse de, çoğunluk gayet iyi olmalıdır.

Yeni VMware araçlarına ihtiyaç duyan VM genellikle şöyle görünür.

Resim-1

Vcenter sunucumuza bağlanarak vSphere  istemcisini açalım. VM’i seçip > Sağ tuş > Edit Settings > VM Options > VMware Tools > Check and upgrade VMware Tools before each power on işaretleyelim.

Her açılıştan önce VMware Tools’u kontrol edip upgrade edecektir.

Resim-2