VMware Aria Operations lisanslaması, şirketlerin cloud ve şirket içi ortamlarında lisans yönetimini basitleştirmek için tasarlanmıştır. Broadcom tarafından satın alınmasından sonra VMware’ın lisanslama modelleri değişti ve Aria Operations artık bağımsız bir ürün olarak satılmamaktadır.

İşte bilmeniz gereken bazı önemli noktalar:

Abonellik Modeline Geçiş: VMware, kalıcı lisans modelinden abonelik tabanlı bir modele geçiyor. Bu, işletmelerin yazılıma erişim ve kullanım biçiminde bir değişiklik anlamına geliyor.

Aria Operations Artık Ayrı Bir Ürün Değildir: VMware Aria Operations artık bağımsız olarak satılmaz. Bunun yerine, yalnızca VMware Cloud Foundation ve VMware vSphere Foundation’ın bir parçası olarak kullanılabilir.

Mevcut Lisanslar: Zaten kalıcı lisanslara sahipseniz, bunları kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak, sürekli destek almak için sözleşme yenilemelerinde abonelik modeline geçmeniz gerekebilir.

VMware Aria Hub Aboneliği: Şirket içi ve SaaS lisanslarını yönetmek için VMware Aria Hub Aboneliği kullanılabilir. Bu abonelik, kullanım görünümü, lisans yönetimi ve fazla kullanım tespiti gibi faydalar sağlar.

Aria operations’ta lisanslamayı nasıl yapacağımızı kısaca sizlere göstereceğim. VMware Aria Operations’a giriş yapıyoruz.

Resim-1

Administration bölümünden Licensing sayfasına giriş yapıyoruz.

Resim-2

Burada Lisans keys kısmında Add diyerek lisansımızı ekliyoruz.

Resim-3

Bizlere herhangi bir lisans ismi ve key girmemiz istenecek, daha sonra validate diyerek doğrulmasını gerçekleştiriyoruz.

Resim-4

Giriş yaptıktan sonra lisansımız gözükecektir.

Resim-5