VMware Cloud Disaster Recovery, VMware‘in kullanımı kolay bir SaaS çözümü olarak sunulan isteğe bağlı olağanüstü durum kurtarma hizmetidir ve olağanüstü durum kurtarma maliyetlerinizi kontrol altında tutmanıza yardımcı olmak için bulut ekonomisi sunmaktadır.

Sanal makinelerinizi şirket içinde veya AWS üzerinde VMware Cloud üzerinde, onları cloud’a replication’u kullanarak  VMware Cloud on AWS Yazılım Tanımlı Veri Merkezinde (“SDDC”) kurtararak korur. VCDR, yönetilen bir olağanüstü durum kurtarma (DR) hizmetidir; bu , yalnızca korumayı etkinleştirmeniz ve kurtarma yöntemlerini yapılandırmanız ve aynı şeyi kolaylaştıran altyapıyı yönetme konusunda endişelenmenize gerek olmadığı anlamına gelmektedir.

Resim-1

VCDR Mimarisi birçok farklı bileşenden oluşur.

DRaaS connector, korunacak sanal makinelerin çalıştığı VMware vSphere ortamında kurulu bir sanal cihazdır. DRaaS connector, SaaS Orchestrator ile iletişim kurmaktadır.

Resim-2

SaaS Orchestrator, Hizmet Teklifini kullanmak için bir kullanıcı arabirimi (UI) sunan ve olağanüstü durum kurtarma sürecini otomatikleştirmek için çeşitli olağanüstü durum kurtarma düzenleme yetenekleri içeren bir bulut bileşenidir. SaaS orchestrator aşağıdaki görevleri yerine getirir :

SDDC’nin oluşturulması

Cloud DRaaS connector’den SaaS orchestrator iletişimi kurma

Backup programlarını yönetme/yürütme

Faaliyet ve raporların dışa aktarılmasını kolaylaştırmak

Resim-3

VCDR’yi deployment önce VCDR’de kullanılan farklı site hakkında aşağıdaki hususları aklınızda bulundurmalısınız:

Protected Sites
Backup Sites
Recovery Sites

Resim-4

Backup Sites; Replicated sanal makinelerin kaydedildiği cloud backup’tır. Ayrı arıza etki alanlarına, ek kurtarma SDDC’lerine sahip olmak ve toplam maksimum kapasiteyi artırmak için ek yedekleme sitelara dağıtmayı seçebilirsiniz.

Ufak bir not: Bir recovery SDDC’si oluşturduğunuzda, storage SDDC’ye monte etmek için yalnızca bir backup site kullanılabilir. Bu nedenle, farklı şirket içi sitelerden bir VM koruma grubu oluşturmayı seçerseniz, VM’leri kurtarmak için VM’lerin aynı yedekleme sitesinde kaydedilmesi gerekmektedir.

Recovery Sites; VCDR, recovery SDDC’si için iki deployment yöntemi sağlamaktadır.

On-demand (also known as “just in time”)deployment

Pilot light deployment

Resim-5

VMware Cloud Disaster Recovery’ye başlamak için hizmeti VMware’den talep etmeli ve etkinleştirildiğinden emin olmalısınız.

VMware Cloud Disaster Recovery’yi kullanmak için önce VMC konsolundan bir API token oluşturmanız gerekir. Bir API token, kuruluş başına hizmet erişimini yetkilendirir. API token, müşteri adına müşterinin AWS hizmetindeki VMC’sini kontrol etmek için VCDR tarafından kullanılır.

Kullanıcılarınız VMware Cloud Disaster Recovery kullanıcı arayüzüne erişmeden önce API token oluşturduğunuzdan ve yapılandırdığınızdan emin olmanız gerekmektedir.