AWS‘de VMware Cloud bir hizmet olarak sunulmaktadır, bu nedenle software-defined data center, deploy’dan önce bir VMware hesabı, organizasyonu ve ödeme ayrıntıları ayarlamanız gerekir. vSphere iş yüklerinizi herhangi bir değişiklik yapmadan çalıştırıp AWS public cloud’a taşımanıza olanak tanıyan bu yenilikçi hybrid cloud service kullanmaya başlayabilirsiniz.

Resim-1

Buraya giriş yaptıktan sonra, kendi ortamımıza uygun modeli seçebiliriz.

Resim-2

Purchase Online bölümünde “Buy Now” cloud service için hesabımızı oluşturuyoruz.

Resim-3

Kullanıcı bilgilerimiz ve kurumsal bir mail adresi girişini yaptıktan sonra devam ediyoruz.

Resim-4

Your Details bölümünde şirket bilgilerimizi dolduruyoruz.

Rsim-5

Bu adımdan sonra bizleri VMware Cloud Service sayfasına yönlendirecektir.

Resim-6

Burada Create Your VMware Account tıklayıp cloud service hesabımızı oluşturuyoruz. Yukarıda oluşturduğumuz kurumsal mail adresini buraya girişini sağlıyoruz.

Resim-7

Başarılı bir şekilde account cloud service tarafında oluşturmuş olduk.

Resim-8

“Create Your First Organization” tıklayıp, ilk organizasyonumuzu oluşturmaya başlıyoruz.

Resim-9

Fatura adresimizi burada belirtebiliriz. Continue diyerek devam ediyoruz.

Resim 10

Kredi kartı bilgilerimizi giriyoruz. Yurtdışı alışverişe açık olmalıdır ve içinde en az 8$ limit bulunmaktadır. VMware bu parayı çekmiyor, sizler sunucu ve altyapıya karar verdikten sonra ücretini söylüyor ve söylediği tutarı çekiyor.

Resim-11

Software-Defined Data Centers (SDDC) sayfamız geldi. İsterseniz Create SDDC tıklayıp altyapımızı oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Resim-12

Sağ üst menüde bulunan “INVITE USERS” bölümünden local kullanıcılara yetkilendirme yapabilir, rol tanımlayabilir ve ekleme yapabilirsiniz. Organization bölümünden yetkilendirmeyi ayarlabilirsiniz.

Resim-13

Üst köşede Purchase team subscription tıkladığımızda abonelik satın alımı yapabiliriz.

Resim-14

İkinci step’te kaç host oluşturacağımızı ve hangi ülkede bu ESXi host’ların power-on olmasını istiyor isek onu seçiyoruz.

Resim-15

Bu bölümde abonelik paketimizi seçiyoruz. 1 yıl v3 yıllık olacak şekilde. Genelde yıllık veya üç yıllık daha uygun olmaktadır. Yani ortalama bizim iki esxi host, 4 socket’li 72 core 1 tb ram , 22 tb diskli üç yıllık, alık ödemeli maliyeti 83K$ tutmaktadır.

Resim-16

Order summary bölümünde bizlere kredi kartından çekeceği tutarı göstermektedir.”Place Order” butonunu tıklayıp ödemeyi gerçekleştirebilirsiniz. Ödeme sonrasında 3-5 dakika arasında ortamınız hazır olacaktır.

Resim-17