VMware Cloud Provider Lifecycle Manager, kısaca vCPLCM olarak da bilinen, bulut sağlayıcılarının bulut çözümleri için ürün yaşam döngüsü yönetimini otomatikleştirmeleri için tasarlanmış bir araçtır. vCPLCM, Cloud Director, Tenant App ve Usage Meter gibi Cloud Provider çözümlerinin dağıtımını ve yaşam döngüsü yönetimini otomatikleştirerek aşağıdakileri sağlar:

Basitleştirilmiş İşlemler: manuel olarak gerçekleştirilmesi gereken zaman alan ve hataya açık görevleri otomatikleştirerek zamandan ve iş gücünden tasarruf sağlar.

Yeşil Alan ve Brownfield Dağıtımları: İster yeni bir bulut ortamı oluşturuyor olun (yeşil alan) ister var olan bir ortamı genişletiyor olun (brownfield), vCPLCM işlemi sizin için kolaylaştırır.

Artan Kontrol ve Esneklik: vCPLCM size dağıtım ve yükseltme işlemleriniz üzerinde daha fazla kontrol sağlar.

İyileştirilmiş Verimlilik: Otomasyon sayesinde görevleri daha hızlı ve daha az hata ile tamamlayabilirsiniz.

Genel olarak, vCPLCM, bulut sağlayıcılarının VMware tabanlı bulut çözümlerini yönetmelerini daha kolay ve daha verimli bir hale getirir.

Cloud Provider Lifecycle Manager’a giriş yapıyoruz.

 

Resim-1

Burada bizi 4 menü karşılamaktadır. Environments bölümünde ilgili vcloud provider ekleyebilirsiniz. Datacenters ortamında ise vsphere bu alana ekleyebilirsiniz. Task’larda uygulamanın çalıştığını, administration kısmında ise troubleshoothing yapabilirsiniz.

Resim-2

Environments bölümünden create diyerek oluşturabilirsiniz. Ayrıca (…) tıkladığımızda Download product as json tıklayıp indirebilirsiniz.

Resim-3

Create diyerek enviroment oluşturabilirsiniz.

Resim-4

Datacenter menüsünde ise yeni bir datacenter var ise ekleyebilirsiniz.

Resim-5

Task bölümünde çalışan task’larını ve error yaşandığında buradan takip edebilirsiniz.

Resim-6

Administration bölümünden trobuleshoothing yapabilirsiniz. Bundle indirebilirsiniz.

Resim-7