BT, çeşitli cloud ortamlarını yönetmek için birleşik bir platforma sahip modern bir veri merkezine ihtiyaç duymaktadır. Multi-Cloud , bir kuruluşun iki veya daha fazla public clouds kombinasyonu olabilen bir cloud kombinasyonunu kullandığı bir bilişim modelidir.

Resim-1

Multi -C Definition?

Multi-Cloud stratejisi, yalnızca bir kuruluşun kullanmayı tercih ettiği cloud hizmetleri için daha fazla esneklik sağlamakla kalmaz, aynı zamanda tek bir bulut barındırma sağlayıcısına olan bağımlılığı da azaltır.Bir Multi-Cloud platformunu benimsemek için aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli nedenler vardır;

Provider-specific services:  Kuruluşlar, belirli uygulama ve altyapı gereksinimlerine kendi benzersiz iş gereksinimlerine en iyi şekilde uyması için farklı cloud providers arasından seçim yapabilir.

Enhanced scalability:  Bir kuruluş, talep arttıkça birden çok cloud provider hızla ölçeklenebilir

Containers and microservices: Kubernetes ile Container uygulamalar geliştirirken mikro hizmetlerden yararlanan kuruluşlar, bazı hizmetlerin yalnızca belirli bir cloud provider’dan alındığını görebilir. Multi-Cloud Kubernetes dağıtımları, çeşitli cloud providers’lar tarafından barındırılan yeni hizmetler piyasaya çıktıkça giderek daha popüler hale gelmektedir.

Reduced latency:  Dağınık kuruluşlar, her bir tesis konumuna göre yerel public cloud satıcılarını seçerek gecikmeyi azaltabilir. Tüm büyük multi-cloud networking hızlı, düşük gecikmeli bağlantı ile birbirine bağlı olduğundan, bu aynı zamanda major cloud providers’da kolaylaştırır.

Regulatory and governance mandates: Bazı kuruluşların, belirli veri türlerinin belirli coğrafyalarda bulunmasını gerektiren devlet düzenlemelerine ve veri egemenliği yasalarına uymak için birden çok cloud storage providers kullanması gerekebilir.

Reduced footprint and lower costs: Multi-Cloud yetenekleri kullanan çoğu kuruluş,  altyapı için genel bulutu kullanır,  bu da kendi veri merkezlerini oluşturma ve sürdürme ihtiyacını ortadan kaldırır ve aslında fiziksel bir donanım parçasına ihtiyaç duymadan bulutta sanal bir veri merkezi oluşturur. Bu, şirketin kendi donanımına yatırım yapması veya depolaması gerekmediği için paradan ve fiziksel alandan tasarruf sağlar. Ayrıca, genel bulut hizmeti sağlayıcısı veri merkezini yönettiği, bakımını yaptığı ve güncellediği için zamandan da tasarruf sağlar.

Bargaining power: Birden multi-cloud hizmetini seçmek, başarısızlık riskini birkaç satıcıya yaymanın ötesinde faydalar sağlar. İşletmeler bir multi-cloud stratejisi benimseyerek belirli bir hizmet için en iyi fiyatı sunan sağlayıcıyı seçip seçebilir, böylece tüm sağlayıcıların tekliflerini rekabetçi bir şekilde fiyatlandırmaya devam etmesini sağlamaya yardımcı olur.

Resim-2

Multi-Cloud Management

Multi-cloud Management, bir kuruluşun veri merkezi, uç ve herhangi bir cloud ortamındaki uygulamaları ve iş yüklerini izlemesini, optimize etmesini ve güvenliğini sağlamasını sağlayan araçlar ve prosedürler grubudur. İdeal olarak, bir multi-cloud yönetimi çözümü, işlevler arası izin verir. farklı cloud provider’lar (ör. AWS, Azure ve GCP) dahil olmak üzere birden multi-cloud tek bir arabirimden yönetmeye olanak tanır ve Kubernetes gibi multi-cloud deployment ve container orchestration tools araçlarını  desteklemektedir.

Multi-cloud management platformunun faydaları şunları içerir:

Reduced strain on IT teams: Basitleştirilmiş, merkezileştirilmiş yönetim sunarak, bir Multi-cloud management çözümü, BT ekiplerinin uygulamaları ve iş yüklerini birden çok bulutta daha etkin bir şekilde yönetmesine olanak tanır.

Visibility: Multi-cloud management olmadan, birden çok cloud provider’ı kapsayan karmaşık bir ortamda iş yüklerini izlemek ve neyin nerede çalıştığını bilmek zordur. İyi bir Multi-cloud management çözümü, işletmelerin muldi-cloud avantajlarından yararlanmalarını sağlamak için Multi-cloud ortamının tamamında görünürlük sunar.

Multi-cloud security: Güvenlik politikalarını cloud provider arasında tutarlı tutmak zordur ve multi-cloud karmaşıklığı güvenlik açıklarına ve artan saldırı yüzeyine katkıda bulunabilir. Yönetilen bir yaklaşım, BT ekiplerinin potansiyel güvenlik sorunlarıyla reaktif değil, proaktif olarak ilgilenmesine olanak tanır. Ek olarak, en iyi multi-cloud yönetim platformları, güvenlik izleme ve otomasyon gibi özelliklerin yanı sıra platformlar arasında güvenlik ilkelerini uygulama yeteneği sunar, bu da ortamınızı güvenli tutmanın zorluğunu önemli ölçüde azaltır.

Cost management: Birçok işletme, farklı cloud provider tarafından sunulan indirimlerden ve maliyet tasarruflarından yararlanmak için multi-cloud stratejisini benimserken, multi-cloud ortamının artan karmaşıklığında maliyetlerin izini kaybetmek kolaydır. Multi-Cloud Management, işletmenizin maliyetleri ve kullanımı takip etmesine yardımcı olur ve hatta bazı platformlar maliyet yönetimini optimize etmek için akıllı veri analizini kullanır.

Increased availability: Kullanılabilirlik, işletmelerin bir multi-cloud stratejisi izlediğinde aradıkları birçok avantajdan yalnızca biridir. Ancak çoklu bulutun avantajlarını tam olarak gerçekleştirmek için BT ekiplerinin bir ortam arızalandığında iş yüklerini çoğaltabilmeleri ve sorunsuz bir şekilde geçirebilmeleri gerekir. Etkili Multi-Cloud Management bunun olmasını sağlamaktadır.

 

Resim-3