Merhaba değerli arkadaşlar , bu makalede Vmware ürünü olan vRealize Operations Manager yazılımın upgrade işlemini anlatacağım. Sürüm yükseltmeden önce, vROPS yükseltme paketini hazırlamalıyız. Bunun için myvmware.com’dan son güncel paketi indirmeliyiz.

Ayrıca bu pakette gelen yeni bir özellik ise administrator settings bölümünün gelmesi , burada password recovery oluşturup , şifreyi unuttuğumuz durumda bize direk mail atıp , kurtarabiliriz.

 

https://ip adresi/admin olarak giriş yapıyoruz. Burada system static bölümünde bulunan cluster status bölümünü offline yapıyoruz. Bu offline işlemi biraz zaman alabilir.

 

Offline yapmamızın nedenini yazabiliriz.

Offline duruma geldikten sonra software update bölümünden install a software update tıklayıp indirdiğimiz .pak paketini seçiyoruz.

.pak paketini seçtikten sonra Install the Pak file even if it is already installed tıklayıp , next diyerek devam ediyoruz.Lisans sözleşmesini kabul ettikten sonra finish diyerek upgrade işlemini başlatıyoruz.

 

Lisans sözleşmesini kabul ediyoruz.

 

Install diyerek upgrade işlemini başlatıyoruz.

İşlemler bittikten sonra https://ip adresi/admin olarak giriş yapıyoruz.Tekrar system static bölümünde bulunan cluster status bölümünü online yapıyoruz.

Bu işlemden sonra https://ip-adresi/ui/login.action giriş yapıyoruz. About kısmından kontrol ettiğimizde yeni versiyonu , upgrade işleminin başarılı bir şekilde yapıldığını göreceğiz.