VMware‘in yeni nesil hiper bütünleşik altyapı yazılımı olan vSAN Express Storage Architecture ile vSAN 8’i VMware EXPLORE’da duyuruldu. Müşterilerin bugünün ve yarının iş ihtiyaçlarını karşılamak için performans ve verimlilik geliştirmeleri sağlayacak devrim niteliğinde bir sürüm olan vSAN 8 , yüksek performanslı storage cihazlarıyla yeni performans, ölçeklenebilirlik, dayanıklılık ve basitlik düzeyleri sağlayan vSAN platformu içinde yeni bir isteğe bağlı storage mimarisi olan vSAN Express Storage Architecture TM’yi (vSAN ESA) sunmaktadır.

vSAN ESA, vSAN’ın Orijinal Storage Architecture (vSAN OSA) geliştirerek vSAN ile yüksek performanslı, NVMe tabanlı TLC flash cihazları için optimizasyon ekleyerek modern donanımın yeteneklerini ortaya çıkaracak. vSAN başlangıçta, o sırada en yaygın storage ortamı olan SATA/SAS cihazlarıyla yüksek performanslı storage sağlamak üzere tasarlandı. vSAN 8, müşterilerimize mevcut iki mimariden (vSAN OSA veya vSAN ESA) hangisinin ihtiyaçlarına en uygun şekilde yararlanacaklarına karar verme özgürlüğü verecektir.

Resim-1

Bu yeni mimari, verileri işlemenin ve saklamanın bazı yenilikçi yollarını gösterecek. ESA’lı vSAN 8, yeni bir günlük yapılı dosya sistemi (vSAN LFS), yazma için optimize edilmiş yeni bir günlük yapılı nesne yöneticisi ve yeni bir nesne biçimi gibi yapısal değişiklikler sunacaktır. Tüm bu değişiklikler, vSAN ESA’nın cihaz düzeyine yakın performans elde etmesine ve verileri ve meta verileri son derece hızlı ve verimli bir şekilde depolamasına yardımcı olacaktır.

Ekspres storage Mimarisi, VMware’in verilerin daha verimli bir şekilde depolanma ve işlenme şeklini yeniden düşünmesine olanak tanır. Yeni ve güçlü bir sinerji oluşturmak için aşağıdaki geliştirmeler sunulacaktır: süreç amplifikasyonunu en aza indirmek için veriler en üst düzeyde sıkıştırılacak ve şifrelenecek, tekrarlanan çabayı en aza indirmek için sağlama toplamları yeni bir yaklaşımda yeniden kullanılacaktır.

RAID-5/6’nın vSAN ESA ile RAID-1’e eşit performans göstermesini bekleyebilir. Yeni mimari, en yüksek performans seviyelerini sunarken aynı zamanda yerden tasarruf sağlayan optimum esneklik seviyeleri sunacak. Tüm bunlar, yeni log-yapılandırılmış dosya sistemi ve nesne formatının yardımıyla RAID-6 kullanılarak gerçekleştirilebilir.

Resim-2

vSAN ESA’nın getireceği gelişmiş verimlilik seviyeleri sayesinde, storage trafiği üzerinden neredeyse cihaz seviyesindeki oranlarda işlenebilir. Bu yüksek I/O işleme hızı, ağda daha yüksek I/O oranları anlamına gelir. vSAN ESA, son derece zorlu iş yüklerini çalıştırırken ağın tıkanmasını önlemek için ağ çekişmesi zamanlarında vSAN ile ilgili ağ I/O ‘larıne uyarlanabilir bir şekilde öncelik verecektir.