vSAN File Service, VMware vSAN’ın yeni bir özelliğidir ve kuruluşların VMware vSAN storage üzerinde dosya paylaşımları oluşturmasına olanak tanımaktadır. Ortamdaki dosya paylaşımlarınızı dirençli, esnek, ölçeklenebilir ve performanslı bir şekilde yedeklemek için vSAN’ı kullanabilirsiniz. VMware vSAN File Service ile ilgili, üzerinde dosya paylaşımlarınızı çalıştırırken vSAN’ın temeldeki güçlü yönlerini almanızdır. Bu yetenekler, Storage Policy-Based Management (SPBM) ilkelerini içerir. SPBM ilkeleri, BT yöneticilerinin vSAN File Service ile oluşturulan nesneler dahil olmak üzere vSAN nesnelerinin dayanıklılığını ve performansını seçmesine olanak tanımaktadır.

vSAN File Service kendisi, bir yazılım katmanı olarak VMware vSAN üzerinde çalışır. Dosya depolama hizmetine erişim için SMB, NFSv3 ve NFSv4.1 gibi  protokolleri sağlamaktadır.

İstemci iş istasyonlarının veya VM’lerin erişebileceği vSAN datastore dosya paylaşımları oluşturmak için vSAN dosya hizmetini kullanır. Bir dosya paylaşımında saklanan verilere, erişim haklarına sahip herhangi bir cihazdan erişilebilir.

vSAN Dosya Hizmeti, dosya paylaşımları sağlamak için vSAN’ın üzerinde bulunan bir katmandır. Şu anda SMB, NFSv3 ve NFSv4.1 dosya paylaşımlarını desteklemektedir.vSAN Dosya Hizmeti, vSAN nesnelerini toplayarak temel ölçeklenebilir dosya sistemini sağlayan vSAN Distributed File System (vDFS), esnek dosya sunucusu uç noktaları sağlayan bir Storage Services Platformundan ve deployment, yönetim ve izleme için bir kontrol düzleminden oluşur. Dosya paylaşımları, mevcut vSAN Storage Policy Based Management’a ve paylaşım bazında entegre edilmiştir. vSAN dosya hizmeti, dosya paylaşımlarını doğrudan vSAN cluster’da barındırma yeteneği sağlamaktadır.

Resim-1

vSAN file service yapılandırdığınızda, vSAN, cluster için yönetim amacıyla dahili olarak kullanılacak tek bir VDFS manage file shares oluşturmaktadır. Her esxi host’ta bir dosya hizmeti VM’si (FSVM) yerleştirilir. FSVM’ler, vSAN datastore dosya paylaşımlarını yönetmektedir. Her FSVM, hem NFS hem de SMB hizmeti sağlayan bir dosya sunucusu içermektedir.

Dosya hizmeti iş akışı etkinleştirilirken giriş olarak statik bir IP adresi havuzu sağlanmalıdır. IP adreslerinden biri birincil IP adresi olarak belirlenir. Birincil IP adresi, SMB ve NFSv4.1 yönlendirmeleri yardımıyla dosya hizmetleri cluster’daki tüm paylaşımlara erişmek için kullanılabilir. IP havuzundan sağlanan her IP adresi için bir dosya sunucusu başlatılır. Bir dosya paylaşımı yalnızca bir dosya sunucusu tarafından dışa aktarılır. Ancak, dosya paylaşımları tüm dosya sunucularına eşit olarak dağıtılmaktadır. Erişim isteklerini yönetmeye yardımcı olan bilgi işlem kaynakları sağlamak için, IP adreslerinin sayısı vSAN cluster’daki host sayısına eşit olmalıdır.

vSAN file service supports stretched clusters ve iki node cluster desteklemektedir. İki noda bir cluster’ın aynı konum veya ofiste iki veri node sunucusu ve uzak veya paylaşılan bir konumda tanık olması gerekmektedir.

Resim-2

Manage SMB File Share

vSAN File Hizmeti, vSAN cluster’da SMB paylaşımlarını yönetmek için Microsoft Yönetim Konsolu’na (MMC) yönelik paylaşılan klasörler ek bileşenini desteklemektedir.

Delete a File Share

Artık ihtiyacınız kalmadığında bir dosya paylaşımını silebilirsiniz. Bir dosya paylaşımını sildiğinizde, o dosya paylaşımıyla ilişkili tüm anlık görüntüler de silinir.

vSAN Distributed File System Snapshot

Anlık görüntü, verilerin yer açısından verimli ve zamana dayalı bir arşivini sağlar. Bir dosyanın yanlışlıkla silinmesi durumunda bir dosyadan veya bir dizi dosyadan veri alma yeteneği sağlar. Dosya sistemi düzeyinde bir anlık görüntü, değiştirilen dosyalar ve dosyada yapılan değişiklikler hakkında size bilgi sağlar. Size otomatik bir dosya kurtarma hizmeti sağlar ve geleneksel teyp tabanlı yedekleme yöntemine kıyasla daha verimlidir. Anlık görüntü tek başına tam bir felaket kurtarma çözümü sağlamaz, ancak üçüncü taraf yedekleme satıcıları tarafından değiştirilen dosyaları (artımlı yedekleme) farklı bir fiziksel konuma kopyalamak için kullanılabilir.

Monitor Health

Hem yerel dosya paylaşımları hem de CNS tarafından yönetilen dosya paylaşımları için kapasiteyi izleyebilirsiniz.