vSphere 7‘nin , daha çok yönlü hale getirmek ve üzerine ek VMware ve üçüncü taraf çözümlerinin yüklenmesine izin vermek için vSphere 7 dizinlerinde VMware bölümleri değiştirilir. vSphere 6.x’in önceki sürümlerinde VMware bölüm boyutları sabit ve statik olduğundan vSAN , NSX-T , Tanzu gibi ek çözümlerin yanı sıra bazı üçüncü parti entegrasyonların yüklenmesini engelleyebiliyordu. Bu kısıtlamalara yanıt olarak VMware, vSphere 7 düzenindeki bölüm boyutlarını değiştirerek önyükleme boyutunu artırdı ve genişletmelerini kolaylaştırdı.

vSphere 7  ESXi Önyükleme Bölümü

vSphere 7 düzeninin, sistem önyükleme bölümü 100 MB’de sabitlenen tek bölümdür. VMware bölümlerinin geri kalanı dinamiktir; bu, bölümlerin boyutunun önyükleme medya boyutuna göre belirlendiği anlamına gelir. VMware, vSphere 7 düzeninde, şu anda dört VMware bölümünden oluşan bölümleri birleştirdi.

System Boot: EFI bileşenleri ve önyükleyici, sistem önyüklemesi adı verilen bir FAT16 bölümünde depolanır. Önceki vSphere sürümleri gibi, 100 MB’lik sabit boyutlu bir bölümdür.

Boot-bank 0: Sisteme ESXi önyükleme bileşenlerini tutması için yeterli alan sağlayan bir FAT16 bölümü. 500 MB ile 4 GB arasında değişen boyutlara sahip dinamik bir bölümdür.

Boot-bank 1: Sisteme ESXi önyükleme bileşenlerini tutması için yeterli alan sağlayan bir FAT16 bölümü. 500 MB ile 4 GB arasında değişen boyutlara sahip dinamik bir bölümdür.

ESX-OSData: Sistem VM’lerinin yanı sıra sistem durumları ve yapılandırma gibi önyükleme olmayan ve ek modülleri tutan bir VMFS-L bölümüdür ve yalnızca yüksek dayanıklı sistemlerde kullanılabilir. Aynı zamanda 128 GB’a kadar depolama kapasitesine sahip dinamik bir bölümdür.

ESX-OSData bölümü iki yüksek seviyeli veri tipine ayrılmıştır:

ROM verileri: VMtools ISO’ları, ayarları ve çekirdek dökümleri gibi nadiren üretilen veriler.

RAM verileri : Diğer şeylerin yanı sıra günlükleri, VMFS global izlerini, vSAN EPD’yi ve izleri ve ayrıca aktif veri tabanlarını içermektedir.

Önyükleme ortamı 128 GB’tan büyükse, sanal makine verilerini depolamak için otomatik olarak bir VMFS veri deposunun kurulduğunu unutmayın.

Resim-1

ESX-OSData bölümü, USB veya SD kartlar gibi depolama ortamları için HDD veya SSD gibi yüksek dayanıklılığa sahip bir depolama aygıtı üzerine kurulmuştur. Yüksek dayanıklılığa sahip bir yedekleme depolama aygıtı kullanılamadığında, yalnızca ROM verilerini depolamak için kullanılmasına rağmen USB veya SD aygıtlarında bir VMFS-L Locker bölümü oluşturulur. RAM verilerini depolamak için bir RAM diski kullanılır.

Çok sayıda sorunun ardından vSphere 7u3’den itibaren USB ve SD cihazlarının artık desteklenmediğini unutmayalım.

ESXi 6 ve ESXi 7 Arasındaki Temel Değişiklikler

ESX-OSData bölüm değişikliği, önyükleme olmayan tüm bölümler yeni VMFS’de bir araya getirildiğinden, SD kartlar ve USB aygıtları bağlamında L bölümü önemli bir değişikliktir.

Resim-2

ESX-OSData bölümüne iletilen IO isteklerindeki artış nedeniyle, yüksek dayanıklılığa sahip kalıcı bir depolama oluşturulmalıdır. ESXi 7.x’e dahil edilen birden çok değişken, aşağıdakiler de dahil olmak üzere daha yüksek IO istekleriyle sonuçlandı:

Cihazın durumunu incelemek ve hala IO istekleri sunduğundan emin olmak için daha fazla sayıda araştırma isteği gönderildi.

Sistem durumunu ve zaman damgalarını yedeklemek için programlanmış rutinler, artan IO taleplerine küçük bir katkıda bulunur.

Ek olarak, yeni özellikler ve çözümler, yapılandırma verilerini depolamak için ESX-OSData’yı kullanır ve bu, yüksek dayanıklılığa sahip, yerel olarak bağlı kalıcı bir depolama aygıtına kurulmasını gerektirir.

Artan depolama minimumları

ESXi daha önce 1 GB USB belleklere kurulabiliyordu. ESXi 7.0 ise bu ihtiyaçları kesin olarak 3.72 GB depolama alanına çıkarıyor.

Ancak önerilen depolama kapasitesi 32 GB’dir . Dikkat çekici olan, önyükleme bölümünün boyutu (100MB) sabit kalırken, diğer VMware bölümlerinin boyutları, kullanılan yükleme ortamının türüne göre değişiklik gösterir.

< ESXi 7.0’ı yüklemek için minimum 4 GB gerekir.
ESXi 7.0’ı yüklemek için 32 GB gerekir.
ESXi 7.0’a yükseltmek için 4 GB gereklidir.

Dinamik bölüm boyutları;

VMware normalde, 4GB ile 128GB ve üstü arasında değişen medya boyutlarını göstermektedir ve gördüğünüz gibi, 128GB’tan fazla bir SSD sürücünüz varsa, kalan alan ESXi bölümlerinde yerel bir veri deposu oluşturmak için kullanılabilir.

Resim-3

Dinamik bölüm boyutları;

VMware normalde, 4GB ile 128GB ve üstü arasında değişen medya boyutlarını göstermektedir ve gördüğünüz gibi, 128GB’tan fazla bir SSD sürücünüz varsa, kalan alan ESXi bölümlerinde yerel bir veri deposu oluşturmak için kullanılabilir.

ESXi bölümlerinde sistem depolama birimleri oluşturmak için yerel bir sürücüden, SAN veya iSCSI LUN’dan önyükleme yaparken 32 GB’lık bir disk gerekir. ESXi 7 U3’ten başlayarak RAM diskinde otomatik olarak bir VMware Tools bölümü oluşturulur ve önyükleme bankası bölümleri dışındaki flash ortam aygıtlarında ESXi bölümleri oluşturmanızı engellemek için uyarılar görünür.

Resim-4