VMware tarafından yönetilen yeni bir ayrıştırılmış cloud storage ve data management service olan VMware Cloud Flex Storage Cloud on AWS’de bizlere kolaylıklar sağlıyor. Dijital dönüşüm, yalnızca verilerin büyümesini değil, aynı zamanda veri türlerinin çeşitliliğini ve storage gereksinimlerini de hızlandırdı. Hızlı veri genişletme ve heterojenite hızına ayak uydurmak için günümüzde işletmeler verilerini depolamak ve yönetmek için daha esnek, ölçeklenebilir, basit ve uygun maliyetli yöntemlere ihtiyaç duyuyor. Ayrıca, işletmeler iş yüklerini birden çok bulut ortamında dağıtmaya devam ederken, tüm veri yaşam döngüsü boyunca tutarlı cloud arası tüketim ve veri yönetimine açık bir ihtiyaç duyulduğu ifade edilmişti.

VMware Cloud Flex Storage, tamamen VMware tarafından yönetilen ve cloud ekonomisiyle sağlanan ölçeklenebilir, esnek ve yerel olarak entegre edilmiş bir storage ve data management service hizmeti sunmaktadır. VMware Cloud Flex Storage, geleneksel ve modern iş yüklerinde olağanüstü performans ve maliyet sağlamak için bulutta yerel soyutlamaları akıllı bir şekilde birleştirir. VMware Cloud Hizmetleri Konsolunda yalnızca birkaç tıklamayla, storage ortamlarını host’lara eklemeden ölçeklendirebilir ve her uygulama için storage kapasitelerini gerektiği gibi esnek bir şekilde artırabilir veya azaltabilir. Ayrıca basit bir kullandıkça öde tüketim modelinden de yararlanmış olur.

Resim-1

VMware Cloud Flex Storage, VMware’in Temmuz 2020’de satın aldığı Datrium’un DHCI storage ürününe dayanan, uzun yıllar boyunca geliştirilmiş ve üretimde sağlamlaştırılmış, kurumsal sınıf bir dosya sistemi üzerine kurulmuştur. VMware Cloud Disaster Recovery hizmetini destekleyen aynı dosya sistemidir. Dosya sistemi, Log-Structured Filesystem (LFS) tasarımı kullanarak storage performansının ve kapasitesinin bağımsız olarak ölçeklendirilmesine izin veren iki katmanlı bir tasarıma sahiptir.

Resim-2

LFS’nin 2 katmanlı tasarımın yanı sıra verimli anlık görüntüler ve değişmezlik ile birleşimi, bunu storage, Disaster Recovery service ve fidye yazılımı koruması gibi birçok kullanım durumunun kilidini açan çok amaçlı bir dosya sistemi haline getirir. VMware Cloud Flex Storage ile, bu kanıtlanmış teknolojiyi birincil storage genişletiyor ve geleneksel ve modern iş yükleri için disaster storage performansı, ölçeklenebilirlik ve maliyet verimliliği sağladığı genel bulutta kullanılabilir hale gelmiş olmaktadır.

VMware Cloud Flex Storage‘ın temel kullanım örnekleri şunlardır:

Seamless and cost-effective cloud migration: Sorunsuz ve uygun maliyetli bir bulut geçişi için VMware Cloud on AWS’yi kullanmak isteyenler için VMware Cloud Flex Storage, kurumsal storage hizmeti sunar. Veri katmanını yeniden işlemeye veya depolama tasarımını yeniden tasarlamaya gerek kalmadan sanal makinelerin kaldırılmasını ve kaydırılmasını destekleyerek karmaşıklığı ve değer elde etme süresini azaltır. Müşteriler ayrıca, yerel olarak VMware Cloud on AWS hizmetinde yerleşik olarak bulunan ve manuel yapılandırmalar olmadan kolayca erişilebilen bir depolama çözümüyle operasyonlarını basitleştirebilir.

Resim-3

Elastic data center extension: Veri merkezi genişletmesi için VMware Cloud on AWS’yi kullanmak isteyenler için, dinamik kaynak ölçeklendirmesiyle ek storage kapasitesine kolay erişim için VMware Cloud Flex Storage’ı kullanabilir. Yaygın senaryolar arasında high-performance burst capacity veri analitiği için isteğe bağlı ölçeklendirme veya verilerin cloud’ta uygun maliyetli uzun vadeli depolanması yer alır. Bu, veri merkezleri ve genel cloud verilerini tüketim ihtiyaçlarına en iyi şekilde hizmet ettiği yerde tutma seçeneği sunmaktadır. Sonuç olarak , VMware vCenter konsolu aracılığıyla tek bir ekrandan yönetime sahip VMware ile tutarlı, kurumsal düzeyde bir hybrid cloud ortamından yararlanır.

Scaling of storage-intensive workloads: VMware vSAN ile yerel örnek storage kullanarak VMware Cloud on AWS üzerinde belirli iş yüklerini çalıştıran, ancak storage’e bağlı başka iş yükleri olanlar için VMware Cloud Flex Storage, bağımsız olarak çalışmalarına olanak tanıyan, ayrıştırılmış bir cloud hizmeti sunmaktadır. Performanslarını ve storage kapasitelerini her iş yüküne ayrı ayrı uyacak şekilde sorunsuz ve optimum şekilde ölçeklendirilebilmektedir. VMware Cloud Flex Storage, büyük hacimli verileri çevik, esnek ve uygun maliyetli bir şekilde ölçeklendirmek için ideal bir çözümdür.

Giderek daha fazla dağıtılan hem de çeşitlenen bir storage ve data modeli görüyoruz. VMware Cloud Flex Storage birden çok cloud’a tutarlı bir deneyim olarak sunmak, çok boyutlu bilgi işlem, performans ve storage kapasitesi ölçeklendirmesini, kurumsal düzeyde veri yönetimi ve veri azaltma yeteneklerini, uygun maliyetle bir araya getirmektir.