Vmware ürünü olan Wavefront yazılımının Gösterge tabloları,Grafikler ve Akıllı uyarlamaların açıklamaların olduğu Wavefront Bileşenlerinden bahsedeceğim.

Wavefront’un üç temel bileşeni bulunmaktadır:

• Panolar (Dashboards)

• Grafikler (Charts)

• Uyarılar (Alerts)

Panolar (Dashboards)

Dashboards sayfamızda var olan Metrikler bulunmaktadır.

Gösterge Panellerinizi oluşturabilir ve sayılarını doldurmaya başlayabilirsiniz. Kaynak sisteminizin ölçüm verilerini gösteren Grafikler de oluşturabilirsiniz.

Wavefront monitörüne izin vererek izleme sistemini geliştirmek için uyarı koşulları ve bir performans göstergesi ihlal edildiğinde sizi otomatik olarak bilgilendirmektedir.

Dashboard’un işlevini aşağıdaki gibi oluştarabiliriz.

Bir gösterge tablosunun temel bileşenlerinden bazılarını şunlardır;

1. Bu, kontrol panelinin Saat penceresini kontrol eden paneldir. Değiştirebilir ve ‘Canlı’ veriler ile ‘Özel’ veriler arasında, canlı verinin en son görüntülendiği yer

ve Özel’in görüntülemek istediğiniz belirli bir süreye sahip olabilir.Ayrıca mevcut verilerinizi bir gün önce, bir ay önce ‘Karşılaştırma’ seçeneğine de sahipsinizdir.

2. Bu, isteğe bağlı olarak belirli türleri açabileceğiniz olay yerleşimlerini kontrol edebilir ve Her çizelgede görüntülenecek olayların listesini alabilirsiniz.

3. Bu, kullanıcının gösterge panosunu canlı bir şekilde görüntülemesini sağlar, gösterge tablosunu gösterir / gizler

değişkenleri kontrol eder, gösterge tablosunu düzenler, gösterge tablosunu favori olarak işaretler ve kilitler / kontrol panelinin düzenlenmesinin kilidini açabilirsiniz.

4. Bunlar gösterge panosu bölümleridir. Gösterge tablosunda yapabileceğiniz bölümler vardır ve altlarında ilgili çizelgeleri düzenler.

5. Bunlar gösterge panosu değişkenleridir.Grafikleri kontrol etmek için değişkenleri kullanabilirsiniz. Gösterge tablonuz daha etkileşimli ve dinamik olabilir.

6. Bu bir pano bölümüdür. Bir bölümü genişletmek / gizlemek için kullanılmaktadır.

7. Bu, gösterge panosundaki bir grafik kutucuğudur. İçinde sıfır veya daha fazla grafik olabilmektedir.Grafik görünümüne girmek için tek tek grafikleri tıklayabilirsiniz.

8. Bu düğmeler belirli sorguları aramak için dinamik sorguları çalıştırmak içindir.

Grafikler (Charts) Wavefront Sorgu Dili

Bu bölümün amacı, Wavefront tarafından desteklenen çeşitli grafik türlerini incelemektir ve ayarlar iken, tek bir grafikle etkileşime girebileceğiniz Grafik görünüm ekranıdır.

Wavefront sorgusu da yazabilir siniz.

Sorgu Dilinin Önemi

Wavefront’un en büyük özelliklerinden biri Wavefront Query Language’dir.Wavefront Sorgu Dili, tüm grafiklerin ve gösterge tablolarının temelidir.

• Wavefront sorgu dili, metrik verilerini sorgular ve filtreler,

• Grafikler, sorgulanan sonuçları görselleştirir,

• Dashboard grafikler içerir ve düzenler.

Bir sorgu nasıl yapılandırılır?

Sorgu dili genellikle iki bölümden oluşur.

1. Temel sorgu – metriklerin seçimini, filtrelemeyi ve gruplandırmayı tanımlayabilir.

2. Gelişmiş Fonksiyonlar – bazda belirli analitik işlemleri yapan sorgudur.Örnekler toplama (toplam, ortalama, medyan), sıralama (üst, alt), tahminler v.b. Sorgu dili hakkında daha fazla bilgi Wavefront’ta bulunabilir.

Sorgu Dili de Uyarıları çalıştırmak için kullanılır, böylece kullanabileceğiniz her şey Grafikler olarak görüntülenecek sorguyu, üzerinde Uyarılar da oluşturabilirsiniz.

1. Zaman gezinti bölmesi – yakınlaştırmak ve uzaklaştırmak ve zaman penceresini ayarlamak için kullanılmaktadır. Örnek olarak hızlı karşılaştırmalar yapmak ya da zaman dilimleri ayarlamak gibi.

2. Canlı bağlantı oluşturmak için Menü, grafiği dış web’e içine koymak ve gömülü kod sayfalar ve hemen şemaya geçici bir etkinlik eklemek içindir.

3. Grafiğin özetleme yöntemini değiştirmek için küçük iç kontrol düğmeleri, yakınlaştır / uzaklaştırabilir ve grafiğin bireysel zaman penceresini ayarlayabilirsiniz.

4. Metriklerdeki kaynakları seçmek ve ayrıca kısaltılmış üretmek için etkileşimli menüleri başkalarıyla paylaşmak içindir.

5. Bir sorgu ifadesi eklemek, silmek ve kopyalamak için kontrol düğmesidir.

6. Sorgu oluşturulacak için kullanılır.

Uyarılar (Alerts)

Bu bölümün amacı Wavefront’ta hangi uyarının olduğunu ve nasıl olduklarını anlatıp oluşturmanıza ve tanımlamanıza yardımcı olacak kritik görev olaylarını oluşturmak için kullanılmaktadır.

Wavefront’ta uyarılar yalnızca basit eşikler değil ya da kontrolünüz çok düşük olan bir kara kutu değildir.Uyarılar, Wavefront Query Language tarafından yazılmış ve tarafından yürütülen gerçek sorgulardır ve her dakika Sorgu tarafından döndürülen serilerin herhangi bire bir yapılandırılabilir art arda dakika sayısı, uyarı ateşlenir ve uyarı hedefleri bildirilebilir.

• Uyarılar, Wavefront Sorgu Dilini temel alan verileri izlemektedir.

• Kontrol edilen zaman penceresi her alarm için yapılandırılabilir.

• Veri değerleri dakika bazında özetlenmiştir.

• “Doğru” Veri sıfır olmayan bir değer olarak kabul edilir, “Yanlış” Veri sıfır olarak kabul edilir ve değer ve Eksik Veri ne “Doğru” ne de “Yanlış” dır.

• En az 1 “Doğru” değer olduğunda ve içinde “Yanlış” değer bulunmadığında bir uyarı verilip bir zaman penceresi tarafından kontrol edilir.