VMware tarafından Wavefront büyük ölçüde ölçeklenebilir, gerçek zamanlı, analitik,öncü teknoloji kavramlarına dayalı ölçüm izleme platformu

Google, Facebook ve Twitter gibi önde gelen web ölçekli şirket olarak sunulan bir hizmet olarak yazılım (SaaS) olan Wavefront, neredeyse tüm sorularınızı sormanıza olanak sağlar.Veri ve gerçek zamanlı olarak yanıtları geri alma, ardından kolayca bu sorguları gösterge panolarına dönüştürüp uygulama sizlere dasboard sunma , alarm oluşturma gibi hayatınızı kolaylaştıracak bir yazılımdır.

Metrikler neden önemlidir?

Uygulama ortamınız büyük olasılıkla, bugün büyük miktarda metrik yapmaktadır.Sitenizin her yerinden standart ve özel ölçümler toplamak ve bunları yayınlamak

Wavefront, benzeri görülmemiş, birleşik görünürlük elde edebilirsiniz.Tüm performansı Metrik bir yaklaşımla, Wavefront hızla tüm sisteminizdeki sağlığı tek bir camdan gösterebilmektedir.

Wavefront ayrıca sorunları daha hızlı bir şekilde tespit etmenizi, tanılamanızı ve çözmenizi sağlar ve geleneksel izleme araçlarından daha ucuzdur.

Wavefront’un gerçek zamanınız için ideal seçim olmasının dört ana noktası var.

izleme gereklilikleri.

1. Süper yüksek performanslı bir servis olarak metrikler sunması,

2. Sektörde Öncü Sorgu Odaklı Analytics Motoru,

3. Akıllı Analitik Odaklı Uyarı,

4. Hemen hemen tüm ölçümleri toplamak için Kolay Entegrasyonlardır.

Wavefront’a aşağıdaki link’ten kayıt olabilirsiniz.

https://www.wavefront.com/

Getting Started Hoş geldin sayfasında örnek bir metrik karşılıyor bizleri. Sağ tarafta bulunan Next First Metrics diyerek devam edelim.

First Metrics’de bir çok metrik değerler bulunmaktadır, bunlardan ortamanızda hangi metrikleri oluşturmak istiyor iseniz onları seçebilirsiniz.

Featured olsun , web olsun ve Wavefront’ta yüzlerce metrik bulunmaktadır.

Örnek olarak VMware vSpere metriğini tıkladığımızda aşağıda bize neleri sunacağını belirten ve bir örnek dashboard bilgilendirmesi karşınıza çıkacaktır.

Örnekte de verdiğimiz gibi Wavefront’ta Vmware Summary Dashboard aşağıdaki gibi gözükeceğinin bilgisini bizlere vermektedir.

Entegrasyon durumu bizlere sormaktadır , next dashboards diyerek dashboard sayfamıza devam ediyoruz.

Alerts dashboard’un bizlere nasıl sunacağını burada bilgilendirmektedir. Next your content diyerek devam edelim.

Your content , içerik bilgisi ekranıdır. Dikkat ettiğiniz üzere üst tarafta Getting Started tarafında %83 olarak değer göstermektedir. Bu işlemleri tamamladıktan sonra o değeri %100 olarak karşınıza çıkacaktır.

Next Steps’de Done diyerek başlangıç sayfamızı sonlandırıyoruz.

Üst menüde bulunan Getting Started bölümünü %100 olarak gözükmektedir.

Gösterge tabloları(Dashboards)

Wavefront’a ilk giriş yaptığınızda, önce ana gösterge panosu veya pano göz atma sayfasıdır. Gösterge panoları bir veya daha fazla grafiği gruplandırır ve kullanıcıların Metrik izlemeyi ilgili ve anlam birimleri halinde düzenler.

Alarm(Alert)

Uyarılar sayfası, şu anda oluşturulan ve Wavefront tarafından kontrol edilen uyarılar listesini tutar.

Entegrasyonlar(Integrations)

Entegrasyonlar sayfası, kutudaki entegrasyonlardan kurabileceğiniz yerdir. Wavefront sağlamaktadır.

Browse

Burada, Wavefront’a gelen tüm ham ölçümlerinizi tarayıp yapabilirsin, ayrıca metriklerinizi kaynaklara göre arayabilir veya çeşitli etkinliklere göz atabilirsiniz.Ayrıca bakım pencereleri, türetilmiş ölçümler, proxy’ler, uyarı hedefleri ve dış bağlantı.

Bu sayfa, hemen hemen çoğu sayfanın içinden geçebileceğiniz işlevdir.

Ayarlar(Settings)

Kullanıcı profillerinizi yönetebilir belgeleri, sürüm notları ve destek sayfasını ,son olarak yavaş çalışan sorguların listesini de göstermektedir.