Merhaba değerli arkadaşlar , öncellikle vnuma nedir ona açıklayayım.

NUMA sistemleri, birden fazla sistem veriyoluna sahip gelişmiş sunucu platformlarıdır. Çok sayıda işlemciyi tek bir sistem görüntüsünde, performans oranlarına üstün fiyatla bağlayabilirler.

Geçtiğimiz on yıl boyunca, işlemci saat hızı önemli ölçüde artmıştır. Bununla birlikte, çoklu gigahertz işlemcisi, işlem gücünü etkin bir şekilde kullanmak için çok miktarda bellek bant genişliği ile birlikte sunulmalıdır. Bilimsel bir hesaplama uygulaması gibi bellek yoğun iş yükünü çalıştıran tek bir CPU bile bellek bant genişliği ile sınırlandırılabilir.

Bu problem, birçok işlemcinin aynı sistem veriyolu üzerindeki bant genişliği için rekabet etmesi gereken simetrik çoklu işlem (SMP) sistemlerinde güçlendirilmiştir. Bazı üst düzey sistemler genellikle yüksek hızlı veri yolu oluşturarak bu sorunu çözmeye çalışır. Ancak böyle bir çözüm pahalıdır ve ölçeklendirilebilirlikte sınırlıdır.

NUMA, yüksek performanslı bir bağlantı kullanarak birkaç küçük, düşük maliyetli düğümleri birbirine bağlayan alternatif bir yaklaşımdır. Her düğüm, küçük bir SMP sistemi gibi işlemciler ve bellek içerir. Bununla birlikte, gelişmiş bir bellek denetleyicisi, düğümün diğer tüm düğümlerde bellek kullanmasına olanak vererek tek bir sistem görüntüsü oluşturur. Bir işlemci kendi düğümünde bulunmayan belleğe eriştiğinde, verilerin yerel belleğe erişmekten daha yavaş olan NUMA bağlantısı üzerinden aktarılması gerekir. Bellek erişim zamanları tekdüze değildir ve teknolojinin adından da anlaşılacağı gibi belleğin konumuna ve erişildiği düğüme bağlıdır.

VSphere 6.5’de, yuva başına çekirdeklerin değiştirilmesi vNUMA’yı veya vNUMA topolojisinin konfigürasyonunu etkilemez.
VSockets ve yuva başına çekirdek yapılandırması, yalnızca konuk işletim sistemi lisanslama amacı için yapılan sanal işlemcilerin konuk işletim sistemine sunumunu etkiler.

vNUMA, temel ESXi ana bilgisayarına dayanan konuk işletim sistemine sunmak için uygun vNUMA topolojisini otomatik olarak belirler.

Örneğin, bir soket başına çift ​​soket-16 çekirdekli bir ESXi ana bilgisayarında 4 çekirdekli (yani toplamda 16 vCPU) bir 4 vSocket sanal makinesi oluşturduğumuzu varsayın . VSphere 6.5’den önce vNUMA, yuva başına çekirdek sayısına bağlı olarak 4 vNUMA düğüm oluşturdu .

VSphere 6.5’den itibaren, misafir işletim sistemi hala 4 soket ve her yuvada 4 çekirdeği görecektir, ancak vNUMA artık tek bir fiziksel NUMA düğümüne yerleştirilebildiğinden, tüm sanal makine için yalnızca 1 vNUMA düğümü oluşturacaktır.

VNUMA ile yuva başına çekirdeklerin bu yeni bağlantı kesilmesi, vSphere’in her koşulda otomatik olarak en iyi vNUMA topolojisini belirlemesine izin verir.