vRealize Log lnsight, syslog verilerini toplanmasına, görüntülemesine, yönetilmesini ve analiz edilmesini sağlayan bir log toplayan sanal appliance sunucudur. Fiziksel ve sanal ortamlarda derinlemesine operasyonel görünürlük ve daha hızlı sorun giderme seçenekleri sunmaktadır.

Log Insight, yöneticilere altyapıyı yönetme, logları konsolide etme, vSphere ve BT ortamlarını izleme ve sorun giderme becerisi kazandırır . Bu, performans, durum ve günlükler ile ilgili analitik verileri toplayan her bir denetlenen cihazlara bir ajan kurarak gerçekleştirir.

vRealize Log Insight uygulamasının bir HTML5 web arayüzü vardır ve grafiklerin, raporların ve uyarıların düzenini uyarlayabilen özelleştirilebilir widget’lardan oluşan dashboardlara sahiptir. Dashboarlar olayları, hataları ve uyarıları göstermektedir. Ayrıca custom dashboard’lar oluşturabiliriz.

vRealize Log Insight sayfamıza giriş yapıyoruz.

Resim-1

Bizim alanımız tüm akan logları aktif olarak gördüğümüz alan Interective Analytics bölümüdür. Burada sürekli loglar akmakta, üst bölümde ise gösterilen dashboard’ta yoğunluk seviyesi gözükmektedir.

Resim-2

Add Filter bölümünden filtreler ekleyebilir ve tasarımı buradan da dizaynı oluşturabiliriz.

Resim-3

Bir üstte neleri görmek istiyor isek filtre oluşturduktan sonra, Sağ üst bölümden Add to Dashboard diyerek yeni bir dashboard ekleyebiliriz.

Resim-4

Oluşturduğumuz dashboard’ları My Dashboards altında görebilirsiniz.

Resim-5

Dashboard üzerinde sağ üst menüden sağ tuş > Edit Chart Type tıklayıp burada görünümünü istediğimiz şekilde değiştrebiliriz.

Resim-6

Bizlere birden çok seçenek gelmektedir. Bunlardan herhangi birini seçerek dikkat çekici bir görsel oluşturmuş oluyoruz.

Resim-7