Son zamanlarda, VMware lisanslama modeli ile ilgili sıkça soru alıyorum. Geçtiğimiz yıllarda VMware, lisanslama modelini fiziksel CPU başına geçerli bir CPU lisansından core başına bir modele ile değiştirdi. Bu, VMware’in ESXi hypervisor hosts için lisans satma biçiminde büyük bir değişimi temsil etmektedir.

Çoğu BT yöneticisinin bildiği gibi, VMware lisanslama yıllardır aynı. Lisans, fiziksel ESXi hypervisor host’a kurulan fiziksel CPU paketi başına satılır. Bu, lisanslamanın çok basit olduğu anlamına gelir. Bir CPU’nuz varsa, VMware’den bir CPU lisansı alacaksınız; iki fiziksel CPU, iki VMware CPU lisansına eşittir. Bu, satın almanız gereken VMware lisanslarının sayısını belirlemek için uzun zamandır kolay bire bir yaklaşım olmuştur.

Resim-1

2020 Nisan ayı itibari ile VMware, geleneksel CPU başına lisanslama modelini core başına bir modelle değiştirileceğini duyurmuştu. 4 core başına bir tek CPU lisansı ile başlayacaktır.
Bunlar reel CPU core’lardır ve her bir CPU/Core paketine dahil edilebilecek hyperthreads içermez. Aşağıdaki ekran görüntüsünde Intel Xeon Gold 6230R İşlemcili bir ESXi host görüyorsunuz. Host’ta kurulu iki 6230R bulunmaktadır. Her işlemci 16 core ve 32 threads içermektedir. İki adet takılıyken toplam 64 threads vardır. Logical processors, yürürlüğe girecek yeni 32 core license parçası sayılmaz. Yeni core başına lisanslama için geçerli olan çekirdek sayısını nasıl bulacağımızı aşağıda göreceğiz.

Resim-2

VMware, mevcut CPU lisanslaması ile bir görsel ile kısaca anlattı. Görüldüğü üzere 32 Core üzeri fiziksel CPU’ların etkilenmektedir.

Resim-3

VMware, 32’den fazla core’a sahip yeni sunucular satın alan mevcut müşterilerin ek CPU başına lisanslar için ücretsiz lisanslardan yararlanmalarını sağlayacak bir ödemesiz dönemi başlatmış oldu.

Kaç tane VMware CPU lisansına ihtiyacınız olacağını belirlemek için, yeni core başına lisanslama modelinin duyurusu yapıldı. Satın almanız gereken VMware CPU lisansı sayısını belirlemenin bir yolu Host > Status > Hardware > Cores per Socket altına bakmanız yeterlidir.

Soket Başına Core Sayısı , aşağıda gösterildiği gibi yeni lisans modeli kapsamında lisanslanması gereken sayıdır.

Resim-4

VMWare Lisanslama Temelleri, yalnızca 3 ana lisans sözleşmesine sahip olduğu için nispeten basittir: VPP, EPP ve ELA.

Resim-5

VPP, EPP ve ELA’nın belirgin avantajları vardır, ancak işinize uygun bir çözüm bulmak zor olabilir. Hangi VMWare lisans sözleşmesi modelinin seçileceğine karar vermek zor olabilir. VMWare, sınırlı seçenekler sunarak kararı kolaylaştırmaya çalışsa da, birini uygulamak yüksek riskli, uzun vadeli bir yatırımdır, bu nedenle dikkatli olunması önerilirmektedir.