Sanallaştırma, veri merkezi konsolidasyonunda çok önemli bir rol oynamış ve böylece veri merkezlerindeki donanım footprint izinin azaltılmasına yardımcı olmuştur. Ayrıca veri merkezlerinde güç tüketiminde önemli miktarda tasarruf sağlamıştır.  BT altyapısının büyümesinden kaynaklanan genel verimliliği iyileştirmiş olup sanallaştırma sayesinde karbon emisyonları azaltmıştır. Sürdürülebilirlik, şu anda dünya çapındaki her kurumsal kuruluş için temel önceliklerden biri haline gelmiştir.

vRealize Operations 8.6 Sustainability, Sanallaştırma tarafından azaltılan Karbon Emisyonlarını belirlemenize yardımcı olmaktadır.  vRealize Operations’ta sürdürülebilir bir veri merkezi operasyonlarının üç önemli yönü bulunmaktadır.

Green Supply

Optimize edilmiş donanım ve yazılım altyapısını temsil etmektedir.

*Physical Array , vSAN ve daha az güç  ve veri merkezi footprint tüketir. NSX, Physical FW,LB, yeşil optimizasyonu sağlamaktadır.  Yeni CPU’lar daha fazla cpu’ya sahiptir ve güç açısından daha verimli olmaktadır. Kullanılmayan kaynakları’da CO2 seviyesinin düştüğünü bizlere göstermektedir.

Clean Demand

BT’nin gerektirdiği şekilde, kaynaklara yönelik gerçek talebi temsil eder. Talebi temizlemek ve azaltmak için birkaç fırsat içermektedir,

Orphaned files, VMDK, VM, LUN  Envanterde bile görünmeyebilirler ancak kaynakları boşa harcıyorlardır. Clean Demand sayesinde bu kaynakları geri alabiliriz.
Kapalı VM  sunucuları listesini çıkarabiliriz. Hem sanal makine düzeyinde hem de storage düzeyinde snapshot listesini çekebiliriz.

Lean Operations

Bu, operasyonlarınızı minimum ek yük ve overhead çalıştırmak anlamına gelmektedir. İş Birimleri ve Uygulamalar tarafından gruplandırılmış uygun bir VM envanteri kullanarak işin IaaS platformunda nasıl çalıştığını gösterebilirsiniz.

vRealize Operations Manager 8.6 user name ve password girişini yaptıktan sonra Home > Sustainability tıklayıp erişim sağlıyoruz.

Resim-1

Hesaplamaları yapmak için kullanılan birkaç hazır varsayılan ayar vardır.

• Küçük bir VM sunucunun güç tüketimi (1 soket, 10 cpu , 32 GB RAM) = 0,1 KW

• KWh* başına CO2 emisyonu = 0.709 Kg ( Sera Gazı Eşdeğerlik Hesaplayıcısından alınan referans değerler )

Teknolojik ilerleme, ESXi’nin daha iyi ve daha iyi verimlilik sunmasını sağlar ve böylece en son sürümler daha az güç gereksinimiyle daha fazla CPU ve Bellek kapasitesi sunabilir. Bu nedenle, “Aging Compute Hardware” widget’ı, size daha az enerji verimli olan tüm eski ESXi host’larınızı göstermektedir. 6.0 ve daha eski sürümlerde olan ve ayrıca <40 CPU cores ve <256 GB memory sahip olan ESXi host’unu filtrelemektedir.

Tıpkı bilgi işlem donanımı gibi, daha yeni storage donanımı da eskilerine göre daha fazla güç tasarrufu sağlar. Böylece “Aging Storage Hardware” widget’ı, daha az enerji verimli olan tüm eski veri depolarını filtreleyecektir. VMFS sürüm 5 ve daha eski sürümlerdeki (yerel veri depoları hariç) tüm veri depolarını filtrelemektedir.

Elbette bu ayarlardan herhangi birini yeşil hedeflerinize uyacak şekilde özelleştirebilirsiniz.

Resim-2

Bu dashboard’ta aslında bizlere birçok karbon ile ilgili bilgiler vermektedir. Örneğin Sanallaştırma’dan önce güç tüketimi 788 kwh iken sanallaştırma sonrası 13 kwh düşmüş oluyor. Yine aynı şekilde CO2 emisyonu, elektrik maliyet tasarrufunu görmüş oluyoruz.

CO2 grafiğini haftalık,aylık ve yıllık olarak görebilir çıktısını alabilirsiniz.

Resim-3

Bir veri merkezinize bakışı açınızı nasıl değiştiğini aslında Sustainability sayesinde de görmüş oluyoruz.