AWS’de VMware Cloud’un toplam maliyetini om-premise ve hyperscaler altyapılarınızla karşılaştırmak için 3-4 dakikanızı ayırmanız yeterli olacaktır.

Hyperscaler; Veri merkezleri, sağlam, ölçeklenebilir uygulamaları verimli bir şekilde desteklemek için tasarlanmış, iş açısından kritik devasa tesislerdir ve genellikle Google, Amazon, Facebook, IBM ve Microsoft gibi büyük veri üreten şirketlerle ilişkilendirilir.

Hyperscaler’ı bir veri merkezini normal bir veri merkezinden farklı kılan;

Bir kuruluşun BT ekipmanını ve sunucularını barındıran özel bir alan veya binadır. Şirket, işini yürütmek için veri merkezi kaynaklarını kullanabilir veya bu kaynakları bir hizmet olarak halka sunabilmektedir.

Hesaplayacağımız total cost (toplam sahip olma maliyeti) raporlarının yaklaşık %80’inde daha düşük toplam maliyet görmüş oluyoruz.

Resim-1

Get-Started tıklayıp başlayabiliriz.

Resim-2

Bu bölümde bizlere altyapımız hakkında bilgi vermektedir. Mesela AWS’de TCO’yu karşılaştırırken ortalama tasarruf oranın yüzdesini sol menüde göstermektedir. Customer tarafında bir isim belirleyebilir, ödemenin para birimini seçebilirsiniz.

Resim-3

Sanal makina sayısı, VM sunuculara vereceğimiz cpu-memory ve disk miktarını girmemiz gerekiyor.Customer VMs doldurduktan sonra bizlere mavi olarak göstermektedir. Next olarak devam ediyoruz.

Resim-4

On-Premises Data Overview bölümünde Public Cloud tarafını’da görebilirsiniz. Burada ilgili alanları doldurduktan sonra (ESXi sayısı,İşlemci,Disk,Memory) next tıklayıp devam ediyoruz.

Resim-5

Sonuç raporumuz hazır 🙂 3 yıllık TCO sonuçlarımızı burada görmüş oluyoruz. Yıl bazlı olarak ta görebilirsiniz.

Resim-6

Report tıklayıp üç yıllık TCO maliyet detaylı raporunu tanımlayacağımız mail adresine gönderebilirsiniz.

Resim-7