Birçok BT kuruluşu için Kubernetes, hızla bir dayanak noktası haline gelmektedir. DevOps ile olan popülaritesi ve CI / CD ardışık düzenlerinin iyileştirilmesine nasıl yardımcı olduğu, BT sağlayıcılarını tercih ettikleri konteyner düzenleyicisi olarak sunmaya ve çalıştırmaya zorladı. Ancak yeni teknolojiler, bunları yönetmek için yeni yapılar ve yöntemler ortaya çıkarmaktadır. vRealize Operations, altyapı genelinde BT sağlayıcılarına ve Kubernetes’e değerli içgörüler sağlayabilir. Tanzu Kubernetes’i genel bulutta veya şirket içinde çalıştırıyor olsanız da veya belki de OpenStack, Kubernetes derlemesini çalıştırıyor iseniz , vRealize Operations bu platformların dağıtımında başarılı olmanıza yardımcı olabilir. vRealize Operations, ilgili yönetim paketleri aracılığıyla Amazon EKS, Google GKE ve Azure AKS gibi yönetilen Kubernetes hizmetlerinize ilişkin içgörüler de sağlayabilir. İndirilebilen Kubernetes 1.5.1 için Yönetim Paketine buradan ulaşabilirsiniz.

vRealize Operations Advanced kullanıcıları artık bu Yönetim Paketinden ve tüm özelliklerinden tam olarak yararlanabilecektir. Önceki sürümlerde vRealize Operations’ın Enterprise sürümünü çalıştırmanız gerekmektedir. VRealize Operations Cloud kullanıyorsanız, herhangi bir değişiklik olmaz ve yönetim paketinin keyfini çıkarmaya devam edebilirsiniz.

Prometheus ile geliştirilmiş metrik toplama ;

AdvisorKubernetes içindeki kaynak kullanımına ilişkin içgörüler sağlamak tam olarak desteklenmektedir. Bununla birlikte, çok sayıda müşteri geri bildirimine dayanarak Prometheus ile entegrasyonlar da geliştirildi. VRealize İşlemlerini Prometheus ile entegre ederek, Kubernetes hakkında içgörüler elde etmek için tek seferlik hizmetleri dağıtmanız gerekmez. Mevcut ölçüm toplama araçlarından yararlanabilir ve geliştiricilerinizin ve uygulama ekiplerinizin gördükleriyle tutarlı veriler elde edebilirsiniz. Altyapı ve platform yöneticileri olarak, bu ölçümleri vRealize Operasyonlarında kullanabilmeniz sizin için önemlidir. vRealize Operations, vSphere nesneleri ile Kubernetes ortamlarınızın arasındaki ilişkileri haritalayabilir. Bu, KB’leri ve Altyapı ölçümlerini yan yana görebileceğiniz ve vRealize Operations’ın güçlü AI odaklı özelliklerinden yararlanabileceğiniz anlamına gelmektedir.

Resim 1

VRealize Operations’ın toplanması gereken iki önemli bilgi vardır. İlki, vRealize Operations’ın Kubernetes Cluster topolojisini nodes, namespaces, pods, replica sets, services hizmetleri anlamasına olanak tanıyan envanterdir. Kubernetes için Yönetim Paketi, bu bilgileri Kubernetes API’yi kullanarak doğrudan kümenin kontrol düzleminden toplar. VRealize Operations Cluster topolojisini öğrendikten sonra, izlenen her nesne için Prometheus’tan ölçümler alabilir. Prometheus’a bağlantılar anonim olabilir (bu Prometheus için varsayılandır) veya NGINX gibi bir proxy kullanılıyorsa temel kimlik doğrulamasını kullanabilmektedir.

Prometheus, ölçümleri toplama biçiminde vRealize İşlemlerinden çok farklıdır. Prometheus, nesneleri doğrudan API’lerini kullanarak sorgulamak yerine, ortak bir API kullanarak ihracatçılardan verileri çeker ve çeşitli nesnelerden ölçümlerin toplanmasından sorumludur.

Telegraf Kubernetes Input Plugin

Linux node’ların yanı sıra pods ve containers için çok çeşitli ölçümler sunmaktadır.Ayrıca Windows tabanlı pods, nodes ve containers için ölçümler toplayabilir, ancak sınırlı sayıda Linux tabanlı nesne ölçümleri sağlamaktadır.

cAdvisor Exporter

Linux Containers ve provides metrics ölçümleri sağlar.

cStats Exporter

Windows Containers ve provides metric ölçümleri sağlar.

Kube-State-Metrics

Linux ve Windows tabanlı infrastructure level metric sağlar.

Windows-node-exporter

Windows Node metric sağlar.

Node Exporter

Linux Node metric sağlamaktadır.

VRealize İşlemleri ile Prometheus arasındaki entegrasyonun harika yanı, her nesne için mevcut olan tüm ölçümlerin otomatik olarak vRealize İşlemlerine çekilmesidir. Yani, siz veya uygulama / geliştirme ekipleriniz, ihracatçılarınızı yolda yeni ölçümler sunmak için yükseltmeye karar verirseniz, bunlar da vRealize Operasyonlarına çekilecektir. Ve bölmeler, ad alanları  gibi yeni node oluşturulduğunda, vRealize Operations bunları otomatik olarak alacak ve toplamaya başlayacaktır.

VRealize Operations, ölçümlere ek olarak Prometheus’tan etiketler de toplayacak. Etiketler, bir node  IP adresi, bir uygulama veya işlem adı, sürüm numaraları gibi önemli meta verileri içerebilir veya belki de hangi CPU çekirdeğinin bir metrikle temsil edildiğini tanımlayabilmektedir.

Resim 2

Resim 3

Kubernetes’te Uygulama İzleme

VRealize Operations içinde, istemci sayısı, her çağrı için ne kadar CPU zamanı gerektiği, bellek bilgileri ve uygulama listeleri hakkında bilgiler gibi önemli bilgileri görebiliriz

Resim 4